Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

I dzień w mieście

Na pierwszy dzień wycieczki zapraszamy do „Serca Miasta”, którym jest nowosądecka starówka z Rynkiem otoczonym zabytkowymi kamienicami. Stojący w jego centralnym punkcie Ratusz, z przepiękną neorenesansową salą reprezentacyjną można zwiedzać w godzinach pracy urzędu.

Z Rynku ruszamy w kierunku ruin zamku i Baszty Kowalskiej, skąd rozciąga się piękny widok na dolinę Dunajca. Po drodze mijamy renesansową XVII wieczną kamienicę Lubomirskich w której, mieści się Sądecka Biblioteka Publiczna. Równolegle ciągnie się ulica Pijarska z zabytkowymi zabudowaniami pochodzącego z XIV wieku klasztoru Franciszkanów (obecnie parafia ewangelicka). Mijamy skrzyżowanie, most na ul. Tarnowskiej i skręcając w lewo wchodzimy na ul. Rybacką, gdzie znajduje się Kirkut (Cmentarz Żydowski). Wracając w kierunku Rynku oglądamy Synagogę, zamkniętą dla zwiedzających.

Dalszym punktem wycieczki są zabytkowe kościoły: XV wieczny Kościół pw. św. Ducha obecnie Klasztor OO. Jezuitów i Bazylika św. Małgorzaty obok której zobaczymy fragment XIV wiecznych murów obronnych miasta. Tuż przy Bazylice znajduje się Dom Gotycki okazała budowla z XV/XVI wieku.

 Warto zapoznać się z twórczością sądeckiej malarki Marii Ritter w Galerii mieszczącej się w  kamienicy pod numerem 2 przy sądeckim rynku, będącej zarazem rodzinnym domem artystki.

Dopełnieniem wycieczki będzie spacer ulicą Jagiellońską – reprezentacyjnym deptakiem miasta- wśród XIX wiecznych kamienic. Tu też jesteśmy i zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej. Idąc ulicą Jagiellońską wzdłuż zabytkowych kamienic, dotrzemy do Gmachu Głównego – siedziby Muzeum Ziemi Sądeckiej (dawniej Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu). Na zakończenie spaceru proponujemy ekspozycję w Galerii BWA Sokół i zwiedzenie Kościoła pw. św. Kazimierza.

To się przyda:

Po drodze proponujemy:

Punkty wycieczki :

 1. Sądecki rynek z Ratuszem
 2. Ruiny zamku z Basztą Kowalską
 3. Cmentarz żydowski (Kirkut)
 4. Dawna Synagoga
 5. Kościół pw. św Ducha obecnie Klasztor OO. Jezuitów
 6. Bazylika św. Małgorzaty
 7. Dom Gotycki
 8. Galeria Marii Ritter
 9. Ulica Jagiellońska
 10. Gmach Główny
 11. Galeria BWA Sokół
 12. Kościół pw. św. Kazimierza

 

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!