I dzień w mieście

Na pierwszy dzień wycieczki zapraszamy do „Serca Miasta”, którym jest nowosądecka starówka oraz Rynek i stojący w jego centralnym punkcie Ratusz, z przepiękną neorenesansową salą reprezentacyjną.

Z Rynku ruszamy w kierunku ruin zamku i Baszty Kowalskiej, i dalej w dół ulicą Kazimierza Wielkiego. Mijamy skrzyżowanie, most na ul. Tarnowskiej i skręcając w lewo wchodzimy na ul. Rybacką, gdzie możemy zwiedzić Kirkut (Cmentarz Żydowski). Wracając w kierunku Rynku odwiedzamy Synagogę.

Dalszym punktem wycieczki są zabytkowe kościoły: Kościół pw. św. Ducha obecnie Klasztor OO. Jezuitów i Bazylika św. Małgorzaty obok której zobaczymy XIV wieczne mury obronne miasta. Tuż przy Bazylice znajduje się Dom Gotycki w którym mieści się filia Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Po wizycie w Muzeum warto poznać twórczość sądeckiej malarki Marii Ritter w Galerii mieszczącej się w  kamienicy pod numerem 2 przy sądeckim rynku, będącej zarazem rodzinnym domem artystki.

Dopełnieniem wycieczki będzie spacer ulicą Jagiellońską – reprezentacyjnym deptakiem miasta- wśród XIX wiecznych kamienic. Tu też jesteśmy i zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej. Idąc ulicą Jagiellońską wzdłuż zabytkowych kamienic, dotrzemy do Gmachu Głównego – siedziby Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Na zakończenie spaceru proponujemy ekspozycję w Galerii BWA Sokół i zwiedzenie Kościoła pw. św. Kazimierza.

To się przyda:

Po drodze proponujemy:

Punkty wycieczki :

 1. Sądecki rynek z Ratuszem
 2. Ruiny zamku z Basztą Kowalską
 3. Cmentarz żydowski (Kirkut)
 4. Dawna Synagoga
 5. Kościół pw. św Ducha obecnie Klasztor OO. Jezuitów
 6. Bazylika św. Małgorzaty
 7. Dom Gotycki
 8. Galeria Marii Ritter
 9. Ulica Jagiellońska
 10. Gmach Główny
 11. Galeria BWA Sokół
 12. Kościół pw. św. Kazimierza

 

Skip to content