Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Kościół pw św. Kazimierza

Kościół św. Kazimierza

    Nazywany kaplicą szkolną lub też kościołem garnizonowym. Zbudowany w latach 1908-1912, według projektu Teodora Talowskiego. Inicjatorem budowy kościoła z przeznaczeniem dla młodzieży był profesor sądeckiego gimnazjum – Ludwik Małecki.

    Budowla w stylu neogotyckim z cegły, z użyciem kamieni i żelbetu, ozdobiona bogatym detalem kamieniarskim. Posiada trzy nawy z transeptem i węższym prezbiterium, zamkniętym trójkątnie, po bokach umieszczono dwie zakrystie, z przodu przedsionek. Fasada frontowa posiada duże ostrołukowe okno, zakończona trójkątnym szczytem, ujętym po obu stronach przez dwie smukłe ośmiokątne wieże. W przyziemiu dekoracja mozaikowa z wizerunkiem Jezusa wykonana w 1931 roku przez Alberta Pieczonkę. Okna o ostrych łukach z  witrażami figuralnymi z 1912 roku, zaprojektowanymi przez Stefana Matejkę. Wnętrze świątyni zdobią freski w stylu  młodopolskim autorstwa Jana Bukowskiego profesora Szkoły Sztuk Przemysłu Artystycznego w Krakowie, współpracownika Stanisława Wyspiańskiego.

    Ołtarz główny, uchodzący za jedyny w Polsce w stylu secesji, w formie tryptyku. Główne miejsce w ołtarzu zajmuje obraz Chrystusa Nauczającego, wymiennie wystawiany z obrazami Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza. Ołtarz boczny, także o charakterze tryptyku, zaprojektowany przez Witolda Popławskiego z obrazami Marii Ritter, przedstawiają wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a w bocznych skrzydłach Zwiastowanie i Ofiarowanie. Interesująca jest także ambona secesyjna z 1928 roku, sześć konfesjonałów projektu Jana Bukowskiego oraz stacje drogi krzyżowej w formie ceramicznych medalionów z 1957 roku, wykonane przez Władysława Hasiora.

    Wewnątrz i na zewnątrz kościoła znajdują się liczne tablice pamiątkowe i epitafijne, między innymi: poświęcone ofiarom Katynia, Charkowa i  Majdanu z ziemią w urnach wykonanych z łusek pocisków armatnich, młodzieży sądeckiej, która poniosła śmierć w czasie walk z Ukraińcami we Lwowie w 1918 roku, ku czci poległych i zamordowanych członków Harcerstwa Polskiego w Nowym Sączu w latach 1939-45.

Adres: róg ulic Długosza i Kościuszki

Warto zobaczyć:

  • Szkoła Podstawowa imienia Adama Mickiewicza, wybudowana w latach 1897 – 1910. Okazały, neorenesansowy gmach wyróżnia się bogatymi formami architektonicznymi i rzeźbiarskimi.

  • Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” mieszczące się w historycznym budynku Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół”, w którym znajduje  się kino a obok Galeria Biura Wystaw Artystycznych.

  • Najstarsze lodziarnie sądeckie: „Lwowianka” (inaczej „u Argasińskich”) i „Orawianka” (popularnie nazywana „u Lelity”). Zapraszamy na szlak lodowy, więcej na stronie Sądecki Szlak Lodowy

Czy wiesz, że:

  • W marcu odbywa się odpust ku czci patrona kościoła – św. Kazimierza. Z tej okazji w parafii wypiekane są i sprzedawane tak zwane „kaziukowe serca”  – ciastka z piernika w kształcie serca z różnymi napisami i zdobieniami. Dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na cele dobroczynne.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!