Ulica Jagiellońska

Ulica JagiellońskaStanowi najbardziej reprezentacyjną ulicę Nowego Sącza. Dawniej zwana Drwalską obecną nazwę otrzymała w 1885 roku.  Ulicę zdobią fasady  kamienic i domów powstałych na przełomie XIX i XX wieku.

Fasady kamienic bogato zdobione sztukaterią.

 

Budowle te projektowali między innymi architekci miejscy: Zenon Remi, Jan Peroś czy Stanisław Eliasz Radzikowski. Reprezentują one szerokie spektrum styli architektonicznych od eklektyzmu przez secesję do modernizmu.

Kamienica przy Jagiellońskiej nr 14 z roku 1895, wg projektu St. Eliasz-Radzikowskiego.

Godna uwagi jest np.  mieszcząca się pod nr 60 willa Maria w której zamieszkiwał znany malarz Bolesław Barbacki rozstrzelany przez Niemców za swoją patriotyczną postawę.

W 1910, roku dla upamiętnienia 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, na secesyjnej kamienicy nr 8 umieszczono figurę króla Władysława Jagiełły wraz z tablicą pamiątkową.

Siedziba Centrum Informacji Turystycznej.

Pod posągiem mieści się biuro Centrum Informacji Turystycznej.

Warto zobaczyć:

  • Secesyjne kamieniczki wzdłuż ul. Jagiellońskiej.
  • Bóżnice na ul. Wąsowiczów (niedaleko Informacji Turystycznej) – Dom Modlitwy Natana –  czynne miejsce modlitwy wyznawców judaizmu.
  • Kapliczka Szwedzka pw. św. Marka (XVIII w) ul. T. Kościuszki – położona w miejscu pochówku poległych podczas podczas potopu szwedzkiego,
    więcej informacji o kapliczkach – Kapliczki w Nowym Sączu

Czy wiesz, że:

  • Wtorek i piątek – jest dniem targowym w Nowym Sączu. Obecnie przez prawie cały tydzień na tzw. Maślanym rynku na ul. Sobieskiego nabyć można produkty z pobliskich ogrodów i pól uprawnych.

Skip to content