Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Ruiny zamku z Basztą Kowalską

Zegar kwiatowy i Ruiny Zamku - Baszta Kowalska

Zamek w Nowym Sączu został wzniesiony w widłach Dunajca i Kamienicy przez Króla Kazimierza Wielkiego, w latach 1350–1360. Na przestrzeni wieków przechodził chwile świetności i upadków, trawiony pożarami i niszczony w czasie wojen.

W powiązaniu z murami miejskimi tworzył dobrze ufortyfikowany północno-zachodni narożnik miasta. Z fortyfikacją ściśle związane były opasujące go mury obronne, których długość wynosiła około 1700 metrów, wzmocnione jedenastoma piętrowymi basztami. Do miasta przez obręb murów prowadziły trzy bramy, największa Węgierska – nosząca nazwę od głównego traktu handlowego, wprowadzała do miasta od strony południowej, Krakowska – prowadząca od strony północnej, oraz od strony wschodniej – Młyńska.

W czasach rozbiorów służył jako koszary. Odrestaurowany w latach 30-stych XX wieku, znów stał się koszarami w czasie II wojny światowej, dodatkowo Niemcy ulokowali w nim skład amunicji. 18 stycznia 1945 roku partyzanci wysadzili zamek, a wraz z nim zniszczeniu uległa cała przyległa do niego dzielnica miasta. Obok ruin zamku zachowała się jedynie Baszta Kowalska.

Adres: ul. Kazimierza Wielkiego, Nowy Sącz

Warto zobaczyć:

  • Obok Baszty Kowalskiej znajduje się pięciometrowej średnicy zegar kwiatowy

To się przyda:

 Czy wiesz, że:

  • Wiosna 1409 r – na zamku sądeckim król Jagiełło przygotowywał wspólnie z księciem litewskim Witoldem plan rozprawy wojennej z Krzyżakami.
  • 1700 m – tyle wynosiła długość murów opasających miasto.
  • 3- baszty wraz z murami i z zamkiem tworzyły dobrze ufortyfikowany narożnik miasta. Baszty : ”Kowalska”, „Zamkowa” i „Szlachecka”.

Krok w tył          Krok w przód

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!