Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Sądecki rynek z Ratuszem

Rynek i Ratusz

Serce miasta – okazały Rynek, największy w Małopolsce, po krakowskim, ma 160 m długości i 120 m szerokości. Został wytyczony w 1292 roku i od tamtej pory do dziś, wraz z odchodzącymi od niego ulicami oraz zabudowaniami, tworzy układ szachownicowy.

Kamieniczki wokół Rynku w obecnym kształcie w większości powstały po wielkim pożarze miasta w 1894 roku.

Sklepiona sień kamienicy przy Rynku nr 2.

W niestrawionych ogniem piwnicach najstarszych kamienic, zachowały się gotyckie sklepienia a także średniowieczne i renesansowe portale. Niektóre kamienice mają też przejezdne sienie – charakterystyczne dla miast położonych przy traktach handlowych.

Bogato zdobiona wieża sądeckiego ratusza.

W centralnym punkcie Rynku stoi ratusz z 1897 roku – siedziba władz miasta, zbudowany w stylu eklektycznym z przepięknym wnętrzem w formie neorenesansu i neobaroku. Na szczególną uwagę zasługuje sala reprezentacyjna ze stropem kasetonowym i ściennymi malowidłami przedstawiającymi ważne postacie i wydarzenia z dziejów miasta, m.in. króla Kazimierza Wielkiego oraz powitanie Jana III Sobieskiego wracającego spod Wiednia. W sali znajdują się również niezwykle dekoracyjne piece kaflowe, ozdobione wizerunkiem Orła Białego.

Fragment sztukaterii klatki schodowej.

Od 1901 roku z wieży Ratusza godziny wybija zegar, zamówiony przez władze miasta w czeskiej Pradze, napędzany mechanizmem z obciążnikami o wadze 60 kg. Każdego dnia zegarmistrz miejski pokonuje 120 schodów, by nakręcić nowosądecki zegar, wykonując 75 obrotów korbą mechanizmu.

Warto zobaczyć:

  • Salę reprezentacyjną w Ratuszu. Zwiedzanie w czasie pracy urzędu. Salę również można zobaczyć w trakcie uroczystości lub koncertów.

To się przyda:

Czy wiesz, że:

  • 19.200 m/2 – powierzchnia rynku sądeckiego – rynek jest największy po krakowskim w Małopolsce.
  • 81 – tyle stopni prowadzi do zegara w ratuszowej wieży.
  • 1942 rok – przez 2 miesiące w wieży zegarowej ukrywała się młoda żydówka.
  • 2005 rok – obok ratusza dla upamiętnienia papieża Jana Pawła II wzniesiono papieski pomnik. Obok pomnika uruchomiono fontannę multimedialną.
  • 2001 rok – na rynku stanął “Przystanek czasu” Pod kamiennym głazem zakopano beczkę, która ma zostać otwarta w 2025 r. schowano do niej m.in. prasę z przełomu tysiąclecia, butelkę łąckiej śliwowicy, zdjęcia, kopie dokumentów miejskich, puszkę szynki firmy Konspol, a także Encyklopedię Sądecką.
  • 2 – tyle obecnie ratuszy znajduje się w Nowym Sączu. Drugi ratusz zobaczyć można w Miasteczku Galicyjskim.

Początek spaceru          Krok w przód

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!