Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Miasteczko Galicyjskie

Miasteczko Galicyjskie, oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, jest rekonstrukcją fragmentu zabudowy małomiasteczkowej. Obejmuje niewielki plac rynkowy i pierzeje z kilkunastoma domami. Ten osobliwy zespół urbanistyczny przybliża atmosferę małych miasteczek dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z okresu zaborów. Sam układ przestrzenny miasteczka wzoruje się na średniowiecznych założeniach lokacyjnych.

Zachodnią pierzeję rynku zajmuje ratusz. Budynek ze smukłą wieżą i arkadowymi podcieniami jest repliką niezrealizowanej siedziby starosądeckich władz. Ratusz pełni funkcje reprezentacyjne oraz konferencyjno-hotelowe. Na parterze znajduje się recepcja, kawiarnia oraz sala wystawiennicza; na pierwszym piętrze są czytelnia i obszerna sala główna. Najwyższą kondygnację ratusza zajmują stylowo umeblowane pokoje gościnne.

Z ratuszem sąsiadują dwa domy mieszczańskie ze Starego Sącza. W jednym urządzono atelier fotograficzne oraz warsztat zegarmistrzowski; w drugim domu znajduje się pracownia garncarza. Najdalej na zachód wysuniętym budynkiem jest dwór szlachecki z Łososiny Górnej. Klasycystyczna budowla jest rekonstrukcją oryginału, który uległ całkowitemu zniszczeniu w latach siedemdziesiątych XX wieku. Na parterze mieści się biblioteka specjalistyczna z bogatym księgozbiorem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Nieodłącznym elementem architektury wsi i małych miast była – i jest do dzisiaj – remiza strażacka. W zrekonstruowanej w Miasteczku można obejrzeć rozmaite wyposażenie: wozy, hełmy, bosaki, węże gaśnicze i sikawki.

W domach przy rynku urządzono m.in. sklepik z pamiątkami i antykwariat, pracownię rzemieślnika wyrabiającego drewniane ozdoby i zabawki, zakład dentystyczny, aptekę w stylu retro, pracownię żydowskiego krawca, cukiernię i pocztę. Oddzielną ekspozycję poświęcono nieprofesjonalnym rzeźbiarzom i malarzom z Paszyna, znanego ośrodka sztuki ludowej. Zapach cynamonu i kawy przyciąga do sklepiku kolonialnego, a w zakładzie fryzjerskim można zobaczyć jak pracował dawny golibroda. Przy galicyjskim ryneczku jest też karczma z Orawki serwująca regionalne jadło. W Miasteczku Galicyjskim odbywają się liczne rozrywkowe imprezy plenerowe, koncerty, doroczne kiermasze świąteczne. To miejsce upodobali sobie artyści, którzy chętnie malują małomiasteczkową architekturę, oraz miłośnicy zabytkowych pojazdów, spotykający się od ponad 15 lat końcem lipca na miasteczkowym rynku.
/opracowanie Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu/

Miasteczko Galicyjskie
Adres:
ul. Lwowska 226, Nowy Sącz
tel. +48 18 444 35 70, +48 18 441 44 12
www.muzeum.sacz.pl
Zwiedzanie:

1 maj do 16 października
wtorek – niedziela
godz. 10.00 – 18.00
ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 16.30
ostatnie wejście z przewodnikiem o godz. 16.00

 

17 października – 30 kwietnia (zwiedzanie spacerowe)
wtorek – niedziela
godz. 9.00 – 15.00
ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 14.00
ostatnie wejście z przewodnikiem o godz. 13.00

Czy wiesz że:

  • Ratusz stojący w Miasteczku Galicyjskim jest drugim ratuszem w Nowy Sączu. Pierwszy Ratusz zobaczyć można na: Rynek sądecki z Ratuszem.
  • Miasteczko Galicyjskie stało się planem filmowym takich produkcji jak : „Janosik. Prawdziwa historia” Agnieszki Holland i Kasi Adamik, „ Papusza” Joanny Kos – Krauze i Krzysztofa Krauze, „Rewizor” spektakl Jerzego Stuhra.

Warto zobaczyć:

  • Ścieżkę dydaktyczno – przyrodniczą w lasku Falkowskim – wejście od Miasteczka Galicyjskiego lub od ul. Długoszowskiego.

To się przyda:

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!