III dzień w mieście

Nowy Sącz za czasów cesarza austriackiego Franciszka Józefa II doczekał się kolei żelaznej. Ze względu na strategiczne położenie miasta, zaborcy uczynili z Nowego Sącza ważny węzeł kolejowy i garnizon wojskowy. 18 sierpnia 1876 roku, pierwsza lokomotywa wjechała do miasta i tym samym rozpoczęła się nowa era Nowego Sącza. W trzeci dzień proponujemy spacer po miejscach związanych z historią kolejnictwa w mieście. Wycieczkę należy zacząć od dworca kolejowego mieszczącego się przy ul. Kolejowej. Potem kierujemy się na róg ul. Zygmuntowskiej i Batorego gdzie zwiedzamy Kościół pw. św. Elżbiety ( Kościół zwany też „Kolejowym). Kościół ten został zaprojektowany przez wybitnego architekta Teodora Talowskiego. Idąc wzdłuż ul. Zygmuntowskiej wejdziemy w osiedle kolejowe „Starą Kolonię”, które kończy się Domem Robotniczym. Na drugą część wycieczki proponujemy zwiedzenie „Białego klasztoru”- Klasztor Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego poczęcia Najświętszej Marii Panny, ul. Poniatowskiego i Kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Niepokalanej na ul. Królowej Jadwigi.

To się przyda:

Po drodze proponujemy:

  • Głaz pamięci w hołdzie represjonowanym, deportowanym i pomordowanym ofiarom zesłań na „ nieludzką ziemię” ul. Kolejowa w Parku Kolejowym. (obok dworca)
  • Obelisk Państwa Podziemnego przy Al. Batorego (naprzeciwko Kościoła pw. św Elżbiety).
  • Rzeźba kolejarza podążającego do pracy (skwerek naprzeciwko dworca kolejowego)

Czy wiesz, że:

  • 1876 r. – dla nowo wybudowanej kolei powstaje w Nowym Sączu zaplecze techniczno- remontowe o nazwie Cesarsko Królewskie Warsztaty Kolei – dzisiejszy NEWAG.( obok Dworca Kolejowego)
  • Ze względu na braki kadrowe w szeregach kolejarzy, pod kątem realizacji planu sześcioletniego w 1950 r. zorganizowano w Nowym Sączu nową szkołę pod nazwą Państwowe Liceum Mechaniczne II Stopnia. ( w późniejszych latach „Technikum kolejowe” ).
  • 2013 r.- pierwsze „Inspiro” wyprodukowane w nowosądeckim NEWAGU zaczęło wozić pasażerów I linii metra w Warszawie.
  • Od początku XX wieku z Warsztatami Kolejowymi w Nowym Sączu, a potem z ZNTK teraźniejszy Newag, związany był klub sportowy Sandecja. Jeden z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce.

Punkty wycieczki:

  1. Dworzec kolejowy
  2. Kościół pw św. Elżbiety ( Kościół zwany też „Kolejowym)
  3. Osiedle „Stara Kolonia”
  4. Dom Robotniczy
  5. Klasztor Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego poczęcia Najświętszej Marii tzw.”Biały Klasztor”
  6. Kościół pw Matki Bożej Niepokalanej
Skip to content