Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Klasztor Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, zwany „Białym Klasztorem”

Biały Klasztor

     Klasztor Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Nowym Sączu założyła błogosławiona Matka Marcelina Darowska. Celem tego żeńskiego zakonu jest wychowywanie dzieci i młodzieży. Początkowo w nowosądeckim klasztorze organizowane były żeńskie zakłady wychowawcze, później szkoły podstawowe i gimnazjum. Po wojnie do dziś siostry prowadzą szkoły dla dziewcząt o profilu gastronomicznym, szkołę podstawową oraz przedszkole.

     Nowosądecki klasztor zbudowany według projektu Karola Knausa, ukończony i konsekrowany został 8 września 1897 roku. Wraz z klasztorem powstał otaczający go park. Piętrowy budynek ma kształt czworoboku, wewnątrz którego znajduje się ogród oraz piętrowa galeria arkadowa. Architektura zawiera elementy neoromańskie i neorenesansowe. Wnętrze klasztoru zajmują pomieszczenia mieszkalne dla sióstr zgromadzenia oraz sale szkolne i przedszkolne.

     W fasadzie zachodniej znajduje się kaplica klasztorna z charakterystyczną smukłą wieżą, zbudowaną według projektu Matki Marceliny. Ołtarz kaplicy stanowi wysoko usytuowana wnęka podświetlona oknem od zachodu z figurą Matki Bożej Niepokalanej. Poniżej wnęki – wykonane z białego marmuru tabernakulum. Na ścianach usytuowane są płaskorzeźby przedstawiające stacje drogi krzyżowej, zgodne stylem z neoromańskim wystrojem kaplicy.

     Kaplica klasztorna służyła od lat 60-tych do 80-tych – do czasu zakończenia budowy nowego kościoła, jako kościół parafialny dla pobliskich, nowopowstałych osiedli.

Adres: ulica Józefa Poniatowskiego 7

Warto zobaczyć:

Czy wiesz, że:

  • Wychowanie dzieci i młodzieży w prowadzonych przez zakon sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, oparte jest na zasadach systemu pedagogicznego, stworzonego przez Matkę Marcelinę Darowską: „Bóg wszystkim – przez wszystko do Boga. Bóg nas stworzył Polakami. Wierność obowiązkom stanu. Uczenie myślenia”.
  • Siostry z Białego Klasztoru od 2009 roku prowadzą sklep, w którym sprzedają wyrabiane przez siebie ciasta, ciasteczka, torty, a także pieczywo.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!