Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Kościół pw św. Elżbiety (zwany również “Kolejowym”)

Kościół Kolejowy

    Przeprowadzenie linii kolejowej Tarnów – Leluchów, usytuowanie Warsztatów Kolejowych w Nowym Sączu w 1876 roku oraz utworzenie w mieście węzła kolejowego po wybudowaniu w 1883 roku połączenia kolejowego z Chabówką, było powodem zapewnienia obsługującym je kolejarzom możliwości zamieszkania w pobliżu miejsc pracy. Dopełnieniem organizowanego osiedla Kolonia Kolejowa, była budowa kościoła pod wezwaniem św. Elżbiety, który został zaprojektowany w stylu neogotyckim przez architekta Teodora Talowskiego. Projekt zrealizowany został w 1898 roku, a jego budowa miała upamiętnić 50-lecie panowania austriackiego cesarza Franciszka I oraz tragiczną śmierć jego żony, cesarzowej Elżbiety.

     Kościół orientowany na zachód, wzniesiony został na planie krzyża greckiego z monumentalną wieżą przy wschodniej, frontowej jego ścianie. Zbudowany jest z cegły, kamienia i żelbetu, kryty ceramicznym dachem, posiada ściany zewnętrzne o licu nieotynkowanym.

    Z pierwszego, neogotyckiego wyposażenia wnętrza zachowały się: okazałe organy z 1899 roku z ruchomymi figurami grających aniołów oraz dwa ołtarze boczne i ambona z 1900 roku. W czasie przebudowy w 1931 roku wstawiono w okna witraże nawiązujące do związania kościoła ze społecznością kolejarską. W 2017 roku kościół zyskał nowy ołtarz, pasujący stylem do neogotyckiego kościoła, który powstał według projektu Pawła Kaliny. Wyglądem przypomina pierwotny ołtarz, zdemontowany z powodu złego stanu w 1982 roku. Nowy ołtarz główny wykonał z drewna dębowego Kazimierz Fecko.

     Od 1904 roku duszpasterską opiekę sprawuje w nim zakon jezuitów. W październiku 1937 roku świątynia wydzielona została jako parafia i otrzymała wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Adres: ulica Zygmuntowska 48 (osiedle: Szujskiego)

Warto zobaczyć:

  • Zabytkowy budynek kolejowego dworca głównego, wybudowany w 1909 roku w stylu secesyjnym.  Wnętrze zdobią malowidła na płótnie z krajobrazami górskimi, wykonane przez urzędnika kolejowego, a jednocześnie uzdolnionego malarza Edmunda Cieczkiewicza. Budynek został generalnie wyremontowany w 2014 roku.
  • Obelisk Państwa Podziemnego przy Al. Batorego (naprzeciwko kościoła)
  • Obok kościoła znajduje się budynek Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły (adres: Al. Batorego 74). Jego wgląd nawiązuje stylem do kościoła kolejowego, został wzniesiony w latach 1896 – 1897.

Czy wiesz, że:

  • Na placu kościelnym usytuowana jest figura Chrystusa dźwigającego krzyż. Ufundowali ją sądeccy kolejarze w podzięce za uratowanie miasta w 1914 roku od rosyjskiej agresji.
  • Ojciec Władysław Augustynek był od 1965 roku duszpasterzem w kościele św. Elżbiety. Jego imieniem nazwany jest nowosądecki stadion piłkarski należący do klubu Sandecja.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!