Sądecki rynek z Ratuszem

Rynek i Ratusz

Serce miasta – okazały Rynek, największy w Małopolsce, po krakowskim, ma 160 m długości i 120 m szerokości. Został wytyczony w 1292 roku i od tamtej pory do dziś, wraz z odchodzącymi od niego ulicami oraz zabudowaniami, tworzy układ szachownicowy.

Kamieniczki wokół Rynku w obecnym kształcie w większości powstały po wielkim pożarze miasta w 1894 roku.

Sklepiona sień kamienicy przy Rynku nr 2.

W niestrawionych ogniem piwnicach najstarszych kamienic, zachowały się gotyckie sklepienia a także średniowieczne i renesansowe portale. Niektóre kamienice mają też przejezdne sienie – charakterystyczne dla miast położonych przy traktach handlowych.

Bogato zdobiona wieża sądeckiego ratusza.

W centralnym punkcie Rynku stoi ratusz z 1897 roku – siedziba władz miasta, zbudowany w stylu eklektycznym z przepięknym wnętrzem w formie neorenesansu i neobaroku. Na szczególną uwagę zasługuje sala reprezentacyjna ze stropem kasetonowym i ściennymi malowidłami przedstawiającymi ważne postacie i wydarzenia z dziejów miasta, m.in. króla Kazimierza Wielkiego oraz powitanie Jana III Sobieskiego wracającego spod Wiednia. W sali znajdują się również niezwykle dekoracyjne piece kaflowe, ozdobione wizerunkiem Orła Białego.

Fragment sztukaterii klatki schodowej.

Od 1901 roku z wieży Ratusza godziny wybija zegar, zamówiony przez władze miasta w czeskiej Pradze, napędzany mechanizmem z obciążnikami o wadze 60 kg. Każdego dnia zegarmistrz miejski pokonuje 120 schodów, by nakręcić nowosądecki zegar, wykonując 75 obrotów korbą mechanizmu.

Obecnie trwa remont fasady ratusza, dzięki temu budowla odzyska dawny blask.

Istnieje możliwość zwiedzania ratusza po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikami CIT.

Warto zobaczyć:

  • Salę reprezentacyjną w Ratuszu. Zwiedzanie w czasie pracy urzędu. Salę również można zobaczyć w trakcie uroczystości lub koncertów.

To się przyda:

Czy wiesz, że:

  • 19.200 m/2 – powierzchnia rynku sądeckiego – rynek jest największy po krakowskim w Małopolsce.
  • 81 – tyle stopni prowadzi do zegara w ratuszowej wieży.
  • 1942 rok – przez 2 miesiące w wieży zegarowej ukrywała się młoda żydówka.
  • 2005 rok – obok ratusza dla upamiętnienia papieża Jana Pawła II wzniesiono papieski pomnik. Obok pomnika uruchomiono fontannę multimedialną.
  • 2001 rok – na rynku stanął „Przystanek czasu” Pod kamiennym głazem zakopano beczkę, która ma zostać otwarta w 2025 r. schowano do niej m.in. prasę z przełomu tysiąclecia, butelkę łąckiej śliwowicy, zdjęcia, kopie dokumentów miejskich, puszkę szynki firmy Konspol, a także Encyklopedię Sądecką.
  • 2 – tyle obecnie ratuszy znajduje się w Nowym Sączu. Drugi ratusz zobaczyć można w Miasteczku Galicyjskim.

Początek spaceru          Krok w przód

Skip to content