Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

„Armia Krajowa. Z miłości do Polski”

| 23 września 2022

Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie przygotował cykl wydarzeń plenerowych, poświęconych Armii Krajowej, jednej z największych armii podziemnych w okupowanej przez Niemców Europie. Tym razem wydarzenie to odbędzie się w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.

24 września 2022 r.
godz. 12.00 – 17.00
Miasteczko Galicyjskie
ul. Lwowska 226

W trakcie wydarzenia przewidziano wiele atrakcji dla dorosłych i najmłodszych, związanych z historią Armii Krajowej i najnowszą historią Polski.  Jak zwykle przy takiej okazji nie zabraknie stoisk grup rekonstrukcyjnych (SRH 1 PSP AK oraz GRH 1 PSP AK). Będzie można zobaczyć umundurowanie i wyposażenie oddziałów partyzanckich.

Prezentowane będzie wystawa „Z miłości do Polski. Armia Krajowa” przedstawiająca genezę powstania jednej z największych armii podziemnych na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, a także wprowadzająca odbiorcę w struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Miejsce na wystawie poświęcono również Powstaniu Warszawskiemu i losom jej żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej i przekształceniu jej w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie przygotował stoiska edukacyjne, na których będzie można zapoznać się z grami planszowymi oraz kolorowankami dla najmłodszych, a także pobrać darmowe broszury, biuletyny i inne ciekawe publikacje.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oferuje animacje i zabawy dotyczących historii Sądecczyzny oraz kiermasz regionalny.

Od godziny 12.00 będzie rozgrywana gra mobilna „Rozbijmy więzienie w Miechowie”.

Plakat Armia Krajowa. Z miłości do Polski

24 września 2022 r.

/źródło: www.muzeum.sacz.pl/

Tags: , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!