„Znalezione w Polsce – Nekropolie”

| 7 października 2020

Urząd Miasta w Nowym Sączu, Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz autor wystawy, fotograf Michał Piotrowski zapraszają na wystawę fotografii pt.: „Znalezione w Polsce – Nekropolie”. Ekspozycję tych wyjątkowych fotografii będzie można oglądać w galerii Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu, przy ulicy Szwedzkiej 2 od dnia 23 października do odwołania (z uwagi na zmiany w kalendarzu wystaw). w godzinach pracy Centrum Informacji Turystycznej. Wstęp wolny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Znalezione w Polsce -Nekropolie Prezentacja tej wystawy jest niecodzienna gdyż nie można jej zobaczyć w całości w jednym miejscu. Jest prezentowana jako dyptyk w dwóch miejscach równocześnie. Pierwsza część w Nowym Sączu, druga w Bochni. Obydwa te miasta są szczególnie bliskie autorowi stąd też pragnie zaprosić oglądających szczególnie do tych miejsc -miast i cmentarzy na zdjęciach i w rzeczywistości.


Wystawa „Nekropolie” to kolejna prezentacja zdjęć z cyklu „Znalezione w Polsce”.

Tak jak poprzednie „Pejzaże” wszystkie prace na tej wystawie są wykonane w technice chromianowo-proszkowej. Technika ta wywodzi się z XIX wieku. Jej początki to techniki Woodburytypia a zwłaszcza Rezinotypia do której jest najbardziej zbliżona.
Cechą charakterystyczną wszystkich wykonanych w niej prac są ręcznie odsłaniane światła i półcienie o czym bardziej przypomina subtelna grafika niż odbitkę fotograficzną. Prace prezentowane na wystawie „Nekropolie” przedstawiają widoki, pomniki i figury z ponad 20 cmentarzy w rożnych rejonach naszego kraju.Wystawa liczy 80 zdjęć w których możemy zobaczyć pamiątki śmierci z rożnych religii i wyznań. Jest to nie tylko próba pokazania różnorodnej historii i piękna Polski ale również zachęta do zastanowienia się nad życiem.Michał Piotrowski

Artysta Fotografik Rzeczpospolitej Polskiej, absolwent fotografii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Członek Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu oraz Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Z fotografią związany od dziecka. Pierwszą wystawę indywidualną zaprezentował w 1986 r. Od tej pory prezentował się indywidualnie ponad 70 razy w kraju i za granicą. Do największych jego sukcesów można zaliczyć zloty medal na 68 międzynarodowym salonie fotografii w Japonii”.Interesuje się fotografią socjologiczną: szczególnie ludźmi będącymi pasjonatami rożnych dziedzin. Wyrazem tego są cykle: „Paszyńskie perełki”, „W cieniu wielkanocnych palm”, „Święto dzieci gór”, „Retrospekcja”, „ Znalezione w Polsce” czy „Miniatury Jazzowe”. Sam jest pasjonatem starych technik fotograficznych i rekonstrukcji historycznych. Pracuje w różnych technikach, począwszy od fotografii tradycyjnej srebrowej zarówno czarno białej jak i kolorowej, poprzez techniki cyfrowe, oraz technikę chromianowo-proszkową (monochromatyczna i kolorowana), guma chromianowa (jedno i wielowarstwowa), gumoil (jedno i wielokolorowy), cyjanotypia (na papierze, szkle, drewnie, tkaninie, tonowaną i kolorowaną), kalotypia, papier solny, papier albuminowy, technika pigmentowa, technika olejowa, fotografia otworkowa, fotografia wielkoformatowa na różnych materiałach. Wśród jego prac można znaleźć zdjęcia reportażowe jak i konceptualne. Uczy fotografii, prowadzi liczne warsztaty, pokazy, prelekcje ukazując historię fotografii i samą fotografię jako dokument i sztukę artystyczną.Jego działalność artystyczna i wychowawcza została doceniona przez Ministra Kultury odznaczeniem „Zasłużony Dla kultury Polskiej” oraz medalem „Za zasługi dla fotografii polskiej”.

Pracę kolekcjonerskie wykonywane przez niego można oglądać i zakupić na wystawach oraz w prywatnej „Galerii na schodach” w jego domu. Prezentuje je również na swojej stronie internetowej: fotna.dlm.pl

 

Ekspozycje zawarte w wystawie można obejrzeć pod linkiem:
http://fotna.dlm.pl/wystawy/zwp_nekrop/index.html

Tags: , , , , , , ,

Kategoria: Polecane

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content