Planty miejskie

Zielone płuca Nowego Sącza  Planty Miejskie założone zostały  w 1884 r.  Na początkowo niewielkim terenie wyznaczono alejki, nasadzono drzewa, urządzono koliste gazony. Nazwano go imieniem Tadeusza Kościuszki. Park został powiększony o przylegający do niego ogród z aleją sosny wejmutki i dworek, podarowany przez  na rzecz miasta przez Józefa Wieniawę Zubrzyckiego – obecnie mieści się w nim Nowosądecka Mała Galeria.

Do dziś zachowało się z pierwszego założenia parkowego kilka drzew – pomników przyrody, z których najstarszym i najbardziej znanym jest „Dąb Wolności”, posadzony przez Sądeczan w 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Obok znajduje się „Skała Piotrowa” z napisem: „…i jesteśmy w Sączu z powrotem”, nawiązującym do słów  Jana Pawła II, wypowiedzianych w czasie wizyty Papieża-Polaka w Starym Sączu w 1999 roku (tzw., „powtórka z geografii”).

Na Plantach znajdują się także: pomnika Adama Mickiewicza, fontanna z jaszczurką, rzeźba tańczących par – dzieci z zespołów folklorystycznych „Sądeczoki” i „Lachy” oraz „ławeczka zakochanych”. Siedząc na stylowych ławeczkach, można odpoczywać i podziwiać piękne aranżacje roślinne – „filiżanki” kwiatowe czy dywany utkane z żywych kwiatów. Przy jednym z dwóch punktów gastronomicznych został utworzony plac zabaw dla dzieci.

Planty miejskie
Adres:
Park usytuowany jest pomiędzy ulicami : Długosza, Konarskiego, Jagiellońską i Mickiewicza.

Warto zobaczyć:

To się przyda:

  • Plac Zabaw „na Plantach” – więcej szczegółów na Place zabaw

Czy wiesz że:

  • Planty są miejscem różnych wydarzeń kulturowo- artystycznych
    szczegóły na kalendarz wydarzeń
  • Przez Park Miejski przechodzi Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w Małopolsce
Skip to content