Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

[wystawa]: Wajda na nowo – wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego

| 2 sierpnia 2023

Serdecznie zapraszamy na wystawę pt. „Wajda na nowo” – wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego, która będzie trwała od 4 sierpnia do 4 września 2023 r. w Galerii IMO, ul. Kopernika 1 w Starym Sączu.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 sierpnia 2023 r. o godz. 17.15, a spotkanie autorskie z Andrzejem Pągowskim będzie miało miejsce 5 sierpnia 2023 r. o godz. 19.15.

„Wajda na nowo” to autorska wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego wykonanych powtórnie do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy, zarówno tych najsłynniejszych fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności dokumentalnych. Od etiudy szkolnej „Zły chłopiec” z 1951 roku, do ostatniego filmu fabularnego „Powidoki” i dokumentalnego „Moje inspiracje” z 2016. Andrzej Pągowski, który współpracował z Andrzejem Wajdą, robiąc plakaty do jego filmów, jest grafikiem, autorem ponad 1700 plakatów filmowych, teatralnych, społecznych i politycznych.

Andrzej Wajda – polski reżyser filmowy i teatralny. Urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach, zmarł 9 października 2016 roku w Warszawie. Pierwsze filmy fabularne: „Kanał”, „Popiół i diament”, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej, zainicjowały polską szkołę filmową. Współtworzył kino moralnego niepokoju, demaskując patologie systemu komunistycznego w Polsce filmami „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”. Był reżyserem niezwykle wszechstronnym. Ma na swoim koncie filmy psychologiczne, historyczne, polityczne i adaptacje dzieł literatury pięknej: „Popioły”, „Brzezina”, „Wesele”, „Panny z Wilka”, „Zemsta”, „Pan Tadeusz”. Zrealizował też wiele filmów dokumentalnych, najczęściej poświęconych sztuce. Jest laureatem wielu nagród polskich i zagranicznych, w tym Oskara za całokształt twórczości.

Wystawa w ramach Peryferiada Beskidzka Kanikuła Filmowa zorganizowana przez IMOGalerię w Starym Sączu.

Wystawa potrwa do 4 września 2023 r.

Link do wydarzenia

[wystawa]: Wajda na nowo – wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego

4 sierpnia – 4 września 2023 r.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: Wystawy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!