Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

[wystawa]: Anna Madeja – Malarstwo na szkle

| 27 czerwca 2023
W piątek 30 czerwca o godzinie 18:00 zapraszamy do Galerii Sztuki SOKÓŁ na wernisaż wystawy malarstwa na szkle Anny Madei.
Wystawa będzie prezentowana do 30 lipca 2023 roku. Wstęp wolny.

Anna Madeja – Artystka ludowa, urodziła się w 1945 roku w Mszanie Dolnej, mieszka i tworzy w Szczawnicy. Z wykształcenia jest pedagogiem wychowania przedszkolnego i przez większą część swego życia z pasją wykonywała ten zawód. Swoje malowanie rozpoczęła z miłości do dzieci, to dla nich po raz pierwszy wykonała panoramiczne bajki na ścianach i szybach przedszkola. Przez wiele lat prowadziła warsztaty malarstwa na szkle dla dzieci z Polski i zagranicy.

Jest samoukiem – eksperymentując oraz nieustannie doskonaląc techniki malowania na szkle, wykształciła własny, oryginalny styl. Motywy do swoich obrazów czerpie z życia oraz legend i bajek góralskich. Artystkę interesuje także tematyka sakralna. Lubi przedstawiać obrzędy bożonarodzeniowe, szopki, zwyczaje okresu wielkanocnego, uśmiechnięte Madonny i radosne Anioły. Uczestniczyła w wielu konkursach, plenerach, i wystawach na terenie Polski i za granicą — w Niemczech, na Węgrzech, w Izraelu, USA, Słowacji, Szwecji. Corocznie prezentuje swoje prace w witkiewiczowskiej kaplicy na Jaszczurówce w Zakopanem, gdzie wystawiają najwybitniejsi artyści z Podhala, Orawy i Spisza.

Wiele jej prac znajduje się w muzeach, kościołach i galeriach etnograficznych oraz zdobi pomieszczenia prywatnych kolekcjonerów, również poza granicami kraju, m.in. w kolekcji Jana Pawła II w Watykanie. W 2007 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za całokształt pracy twórczej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, a w 2010 roku wyróżniono ją Medalem im. Józefa Szalaya za zasługi dla Miasta i Gminy Szczawnica. Pełniła funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Klubu Twórców w Szczawnicy, którego obecnie jest honorowym członkiem.
www.mcksokol.pl

[wystawa]: Anna Madeja – Malarstwo na szkle 30 czerwca – 30 lipca 2023 r.

30 czerwca – 30 lipca 2023 r.

Tags: , , , , , , , , ,

Kategoria: Wystawy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!