V Sądeckie Dni Literatury

| 4 czerwca 2024

W dniach 6 – 8 czerwca 2024 r. w Nowym Sączu odbędą się V Sądeckie Dni Literatury. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest szeroko pojęta literatura kobieca.

Impreza organizowana przez Sądecką Bibliotekę Publiczną odbędzie się na płycie rynku zaś w razie niepogody w Sali Reprezentacyjnej im. St. Małachowskiego w nowosądeckim ratuszu.

Wydarzeniom towarzyszyć będzie promocja wydawnictw i literatury kobiecej, którą będzie można zakupić w domkach reklamowych ulokowanych przy scenie na płycie rynku. Spotkania autorskie, wykład i panel dyskusyjny tłumaczone będą na Polski Język Migowy przez Magdalenę Sipowicz.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Sądeckie Dni Literatury otrzymały dofinansowanie  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Ludomir Handzel.

[wydarzenie]: V Sądeckie Dni Literatury

6-8 czerwca 2024 r.

Program V Sądeckich Dni Literatury:

 

6 czerwca 2024 r. (czwartek) 

 

 godz. 9.00
przedstawienia teatralne dla najmłodszych

przedstawienie „W krainie baśni” oraz spektakl „Taniec Motyla”

6 czerwca 2024 r.

 

Przedstawienie „W krainie baśni” przygotowane przez dziecięcą grupę teatralną Leśne Duszki orazspektakl „Taniec Motyla” przygotowany przez wychowanków Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo i Umysłowo „Nadzieja”.
Spektakle teatralne przeznaczone są dla widzów w wieku przedszkolnym oraz klas I – III szkół podstawowych.

 

godz. 11.00
„Literatura kobieca – tylko dla kobiet?” – panel dyskusyjny

Panel dyskusyjny o współczesnej literaturze kobiecej

6 czerwca 2024 r.

W panelu dyskusyjnym o współczesnej literaturze kobiecej wezmą udział znane i poczytne pisarki: Maja Wolny, Dominika Słowik i Karolina Morawiecka. Postarają się one odpowiedzieć na pytanie o słuszność podziału literatury na tzw. „kobiecą” i „nie-kobiecą”. W dyskusji zastanowią się czy literatura kobieca jest równoznaczna z literaturą tworzoną przez kobiety i czy słusznie kojarzona jest tylko z lekką rozrywką.

 

 godz. 13.00
spotkanie autorskie z Mają Wolny

Spotkanie autorskie z Mają Wolny

6 czerwca 2024 r.

Pisarka uznanych pozycji literatury faktu (Pociąg do Tybetu, Pociąg do Imperium. Podróże po współczesnej Rosji) spotka się z sądeczanami, by opowiedzieć o swoich książkach oraz specyfice pracy reportażystki, która polega na podróżach, obserwacji odmiennych kultur i społeczności oraz przekazywaniu tej wiedzy czytelnikowi. Pisarka wielokrotnie podróżowała samotnie koleją do Rosji, Mongolii i Chin, czego efektem są jej powieści.

 

godz. 18.00
spotkanie autorskie z Joanną Jax

spotkanie z Joanną Jax odwołane

6 czerwca 2024 r.

Spotkanie autorskie z autorką bestsellerowych powieści obyczajowych łączących wątki historii, romansu i dramatu, finalistką Festiwalu Literatury Kobiecej Pióro i Pazur. Autorka poczytnych pozycji literatury obyczajowej (Dziedzictwo von Becków, Długa droga do domu, cykl Zemsta i przebaczenie) opowie o swojej twórczości i odpowie na pytania czytelników.

 

7 czerwca 2024 r. (piątek):

 

godz. 9.00
spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką

Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką

7 czerwca 2024 r.

Spotkanie przeznaczone jest dla uczniów klas II – IV szkół podstawowych. Autorka skupi się głównie na tematyce książek z cyklu Zagadka Starego Domu (seria Klub Łowców Przygód):
– Eliksir przygód (tom I)
– Tajemnica Szkatułki (tom II)
– Niezwykłe wakacje (tom III).
Pisarka literatury dziecięcej i młodzieżowej zabierze dzieci w fascynującą przygodę pełną przygód i bohaterów swoich książek.

 

 godz. 11.00
„Czym jest literatura kobieca” – wykład Matyldy Zatorskiej

Wykład „Czym jest literatura kobieca” Matyldy Zatorskiej

7 czerwca 2024 r.

Wykład „Czym jest literatura kobieca” Matyldy Zatorskiej to prelekcja o kondycji współczesnego pisarstwa kobiet. Literaturoznawczyni, autorka kilkudziesięciu artykułów o literaturze najnowszej i prozie historycznej przyjrzy się twórczości kobiet ostatnich lat w Polsce. Prelegentka skupi się na omówieniu najważniejszych tytułów współczesnej literatury tworzonej przez kobiety, niekoniecznie tylko dla kobiet.

godz. 13.00
„Żeńskie rymy dziś głosimy” – turniej wiersza

Turnieju jednego wiersza „Żeńskie rymy dziś głosimy”

7 czerwca 2024 r.

Sądecka Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału wszystkich zainteresowanych recytowaniem poezji (wiek ani płeć nie gra roli). Wymogiem jest kobieca – nawiązująca do V Sądeckich Dni Literatury – tematyka przedstawianego przed publiką wiersza. Wybrany do recytacji przez uczestnika turnieju jednego wiersza utwór powinien być o kobiecie, opisywać kobiecą tematykę lub być napisany przez kobietę. Szczegóły i regulamin na stronie Organizatora: www.sbp.nowysacz.pl

 godz. 16.30
spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką

Spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką

7 czerwca 2024 r.

Pisarka bestsellerowych kryminałów (Martwe Jezioro, Czy ten rudy kot to pies?, Zacisze 13 i Zacisze 13. Powrót) opowie o swojej pracy (nie tylko pisarskiej), inspiracjach, bohaterach literackich oraz swoich cechach, którymi obdarza większość swoich bohaterów – silnym charakterze, empatii i niezawodnym poczuciu humoru.

 

8 czerwca 2024 r. (sobota)

godz. 15.00
spotkanie autorskie z Urszulą Dudziak

Spotkanie z Urszulą Dudziak

8 czerwca 2024 r.

Spotkanie z Urszulą Dudziak – kobietą wielu talentów, posiadającą w sobie niezmierzone pokłady optymizmu. Znana wokalistka i kompozytorka jazzowa oraz autorka dwóch książek (Wyśpiewam Wam Wszystko i Wyśpiewam Wam Więcej) opowie o swoim życiu, zachęcając inne kobiety do działania. Po spotkaniu z Urszulą Dudziak na słodki poczęstunek zaprasza partner zadania Cukiernia-Piekarnia Tęgoborze.

godz. 19.30
koncert zespołu HULAJDUSZA

Koncert „Kobieta z duszą” zespołu HULAJDUSZA

8 czerwca 2024 r.

Koncert „Kobieta z duszą” to żywiołowe i klimatyczne połączenie tradycyjnych, znanych publice utworów z nową nutą, ukazujący oryginalną interpretację rodzimych utworów muzyki ludowej w wykonaniu młodych ludzi. Koncert doskonale dopełni przekaz głównych obchodów Sądeckich Dni Literatury, ukazujących współczesną twórczość kobiet. Zainspirowani rodzimymi utworami muzyki ludowej, i nie tylko, członkowie zespołu wykorzystują warstwę elektroniczną oraz instrumenty do tej pory nie związane z tym rodzajem muzyki, by stworzyć własne i zupełnie nowe wersje tychże utworów.

 

Źródło informacji

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content