[wydarzenie]: 281. Koncert u Prezydenta – Mateusz Krzyżowski (Recital fortepianowy)

| 16 października 2023

Ludomir Handzel – Prezydent Miasta Nowego Sącza oraz ks. dr Jerzy Jurkiewicz – Prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu zapraszają na 281. Koncert u Prezydenta – recital fortepianowy w wykonaniu Mateusza Krzyżowskiego w ramach projektu „Koncerty towarzyszące – Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa 2023”.

Koncert odbędzie się w Bazylice pw. św. Małgorzaty, 21 października 2023 r. o godz. 19:00.

Wstęp wolny.

W programie koncertu:

  • Franz Liszt: Dolina Obermana (Lata Pielgrzymstwa – Szwajcaria)
  • Fryderyk Chopin: Ballada g-moll op. 23, Polonez As-dur op. 53
  • Karol Szymanowski: Etiudy op. 4, Mazurki op. 50 nr 1–4, Fantazja C-dur op. 14

Biogram Artysty:

Mateusz Krzyżowski – pierwszy w historii Polak, który zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2022). Zdobywca nagrody za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W.A. Mozarta i licznych nagród pozaregulaminowych w postaci recitali i koncertów z orkiestrą w najbardziej prestiżowych salach na świecie.

Edukację rozpoczął w swoim rodzinnym mieście w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie mgr Bożeny Furmańskiej, kontynuował w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie mgr Lubow Nawrockiej i mgra Sebastiana Nawrockiego. W roku 2023 ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just.

Podstawą interpretacji Mateusza Krzyżowskiego są zawsze intencje kompozytora. Po przefiltrowaniu ich przez własną wrażliwość, w kontakcie z publicznością dąży do naturalnej wypowiedzi muzycznej i stworzenia jednorazowej kreacji artystycznej tak, aby odbiorca za każdym razem otrzymywał niepowtarzalne wrażenia empiryczne.

W ciągu ostatnich lat dokonał nagrań z muzyką kameralną dostępną na trzech płytach: „Peine et Plaisir” wydane przez Opus Series, „Interwar Retrospections” i „The Most Beautiful Songs” wydane przez Sarton Records.

Do jego ostatnich osiągnięć konkursowych należą między innymi: I nagroda w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, nagroda Chopinowska i nagroda za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą. Jest także laureatem II nagrody I Międzynarodowego konkursu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i zwycięzcą

Konkursu o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Reprezentant Polski w półfinale XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Stypendysta programu „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji im. Jerzego Semkowa, Marszałka Województwa Śląskiego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i Fundacji „Tychy – Dobre Miejsce”. Koncertował w Filharmoniach: Narodowej, Śląskiej, Podkarpackiej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Lubelskiej, Pomorskiej, Kowieńskiej, kameralnej w Łomży, im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, „Sinfonia Baltica” oraz w siedzibie NOSPR w Katowicach, jak również z towarzyszeniem orkiestr pod dyrekcją m.in. Kaia Bumanna, Marka Mosia, Michała Klauzy, Wojciecha Rodka, Mirosława Jacka Błaszczyka, Alexandra Humali, Marka Wroniszewskiego, Jana Miłosza Zarzyckiego, Jakuba Chrenowicza, Jurka Dybała. Występował także za granicą m.in. we Francji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Niemczech, Japonii, na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech. Wystąpił na festiwalach muzycznych w Nohant, Tokio, Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Wrocławiu.

Wydarzenie zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Artystycznym PianoClassic. Dyrektor Artystyczny Festiwalu: dr hab. Marian Sobula.

Zaczerpnięte informacje

[wydarzenie]: 281. Koncert u Prezydenta – Mateusz Krzyżowski (Recital fortepianowy)

21 października 2023 r.

Tags: , , , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content