Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Wernisaż wystawy fotografii Evgeniya Maloletki

| 2 grudnia 2022

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy fotografii „Mariupol: ostatni dziennikarze w okupowanym mieście”, organizowany przez bibliotekę i Jesuit Refugee Service w Nowym Sączu.  Ekspozycja prezentuje nagrodzone prace fotografa Evgeniya Maloletki (Associated Press), które robił od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę w tym roku.

Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia br.  o godz. 17:00 w zabytkowych piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej przy ul. Franciszkańskiej 11. Wystawa eksponowana do 24 grudnia 2022 r.

Plakat wystawy fotograficznej

7 grudnia 2022

Nie było ani pogrzebów, ani żadnych pomników. Żadnych publicznych zgromadzeń, aby opłakać poległych w wyniku szalejących ataków Rosji na portowe miasto Mariupol, które stało się symbolem oporu Ukrainy. Tylko okopy masowego grobu opowiadały historię oblężonego miasta. Świat nie zobaczyłby nic z tego, zupełnie nic z Mariupola jako miasta w stanie oblężenia, gdyby nie Mścisław Czernow i Evgeniy Maloletka, zespół Associated Press, którzy rzucili się do miasta, gdy rozpoczęła się inwazja, i pozostali długo po tym, jak stało się jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na Ziemi. Przez ponad dwa tygodnie byli jedynymi międzynarodowymi mediami w mieście i jedynymi dziennikarzami, którzy mogli przesyłać wideo i zdjęcia na zewnątrz.

Moskwa nienawidziła ich pracy. Ambasada Rosji w Londynie opublikowała post ze zdjęciami Associated Press na Twitterze z napisem „Podróbka” nad nimi w kolorze czerwonym. Starszy rosyjski dyplomata pokazał kopie zdjęć ze szpitala położniczego na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, twierdząc, że są fałszywe. Ale te zdjęcia i spotkani ludzie mówią o tym, co wydarzyło się w Mariupolu.

Wystawę można oglądać do 24 grudnia br. w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej.

Evgeniy Maloletka

Ukraiński fotograf wojskowy, dziennikarz i filmowiec, który od 2014 roku relacjonuje wojnę na Ukrainie. Relacjonował także rewolucję Euromajdanu, protesty na Białorusi, wojnę w Górskim Karabachu i pandemię COVID-19 na Ukrainie. W 2022 roku jego praca podczas oblężenia Mariupola została nagrodzona Knight International Journalism Award, Visa d’or News Award oraz Prix Bayeux Calvados-Normandie. Otrzymał także nagrody z Włoch, Niemiec, Norwegii i USA.

/źródło: sbp.nowysacz.pl/

Tags: , , , , , ,

Kategoria: Wystawy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!