Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

[wernisaż wystawy]: 25-lecie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu

| 1 sierpnia 2023

Galeria Sztuki SOKÓŁ w Nowym Sączu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej dokumentującej 25 lat działań Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, który odbędzie się w piątek 4 sierpnia o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

15 lipca 1998 roku, decyzją Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Nowym Sączu powołana została Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza. Była to wówczas pierwsza tego typu Grupa funkcjonująca w Państwowej Straży Pożarnej.

Obecnie mija 25 lat działalności ratowniczej opartej na pasji i zaangażowaniu ogromnej rzeszy ludzi. Wiodącym elementem każdej Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej są psy ratownicze. W Nowym Sączu tworzyli to pasjonaci. Łącznie przez 25 lat w SGPR Nowy Sącz służyło 30 psów ratowniczych. Od samego początku funkcjonowania SGPR Nowy Sącz przewidziana była jako Grupa do działań poza granicami kraju, pierwotnie w ramach samodzielnej struktury, a następnie od 2009 roku jako podzespół grupy USAR POLAND (Certyfikowanej Grupy INSARAG ONZ).

25 lat działalności to gotowość operacyjna i działania ratownicze. Prowadzono ponad 160 akcji poszukiwawczo- ratowniczych, w tym 10 akcji zorganizowanych było poza granicami kraju. Obecnie w skład SGPR wchodzi 59 osób, 49 ratowników to funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu, 10 to funkcjonariusze z Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Krakowie z siedzibą w Nowym Sączu. W dyspozycji grupy jest 6 zespołów poszukiwawczych z psami ratowniczymi oraz jeden pies w procesie szkolenia.

bryg. Sławomir Wojta

bryg. Paweł Motyka

Link do wydarzenia

[wernisaż wystawy]: 25-lecie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu

4 sierpnia – 3 września 2023 r.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: Wystawy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!