Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Wczoraj w Betlejem – i nie tylko…

| 1 grudnia 2020

Urząd Miasta w Nowym Sączu oraz autorzy wystawy ks. Józef Wojciech Kloch i Anna Wantuch zapraszają na wystawę pt.:  Wczoraj w Betlejem – i nie tylko…. Ekspozycję wystawy zaplanowano od 8 grudnia 2020 r. do 8 stycznia 2021 r. w Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu, ul. Szwedzka 2.

O wystawie: Wczoraj w Betlejem – i nie tylko…

Ziemia Obiecana, Palestyna, Izrael – albo Ojczyzna Chrystusa. Fascynujące miejsca, po których chodził i w których nauczał Jeszua ben Josef. To o Nim się myśli w Betlejem i Jerozolimie, nad Jeziorem Genezaret i wśród sklepików na Drodze Krzyżowej. Ekspozycja, na którą składać się będą zdjęcia i slajdy przeniosą oglądającego do Ziemi Ewangelii. Wiele osób pielgrzymuje w te miejsca. A jeśli nie udało się komuś dotrzeć do dzisiejszej Erec Izrael, budował wtedy szopki, wyobrażając sobie miejsce narodzenia Jezusa z Nazaretu. Zwykle przedstawiał własne otoczenie i ubierał Maryję i Józefa w stroje kobiet i mężczyzn, jakie widział wokół. Prezentowane szopki będą odbiciem kręgów kulturowych, w których powstały, a pochodzą z kolekcji Anny Wantuch

08.12.2020 – 08.01.2021

Ks. Józef Kloch – fotograf amator. Urzekły go widoki w Ziemi Świętej i odtąd zaczął robić zdjęcia. Był m.in. wikariuszem w Nowym Sączu, dyrektorem programowym radia diecezjalnego oraz rzecznikiem Episkopatu Polski. Obecnie wykłada w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Fotografie i slajdy, które udostępniono na ekspozycji pochodzą z lat 2009 – 2019.

Anna Wantuch – fotograf, pracująca w Nowym Sączu jako nauczyciel, członek Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest kolekcjonerką szopek. W swej kolekcji posiada szopki z wielu krajów.Zgromadzone szopki wykonane są z rożnych materiałów: afrykańska z drzewa hebanowego, betlejemska z drzewa oliwnego, słowacka z liści kukurydzy, peruwiańska z tykwy, kamienia, z pudełka po zapałkach, krakowska z kolorowych złotek. Na ekspozycji będziemy mogli zobaczyć szopki zrobione z chleba, drewna, gliny, grudki soli, makówki, metalu, porcelany, szkła oraz wosku. Malowane na strusim jaju, w bombce choinkowej, w witrażu i haftowana.
Każda z nich jest małym dziełem sztuki.

Szanowni  Państwo poniżej artykułu prócz zdjęć szopek, których zbiór na bieżąco będziemy powiększać,  dołączyliśmy  filmik ze spotkania z kolekcjonerką szopek Panią Anną Wantuch w którym opowiada o niektórych zdobyczach swojej pokaźnej kolekcji.

 

Szopki

 

Tags: , , , , , , ,

Kategoria: Polecane

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!