Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

[sztuka]: Gabriela Zapolska – Żabusia (sztuka w trzech aktach)

| 26 czerwca 2023
Uwaga!

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ z przykrością informuje o odwołaniu spektaklu ŻABUSIA, który miał odbyć się 3 lipca 2023. Przyczyny są niezależne od organizatora.

Zwrot biletów zakupionych w kasie
Organizatorzy zwracają się z prośbą o podejście do kasy MCK SOKÓŁ z biletem na wydarzenie oraz dokumentem zakupu (faktura lub paragon, jeśli Państwo posiadają). Zwrot nastąpi gotówką lub na kartę płatniczą.

Zwroty biletów zakupionych online
Do dnia 03.07.2023 otrzymają Państwo automatyczną wiadomość e-mail z systemu Bilety24, w której będzie umieszczony link do Państwa biletów. Po kliknięciu w link będą mogli Państwo oznaczyć które z biletów mają być zwrócone. Zwrot należności za bilet nastąpi na Państwa konto bankowe, z którego zapłacili Państwo za bilet.

MCK SOKÓŁ przeprasza za utrudnienia i jednocześnie informuje, że najbliższy spektakl zaplanowano na 25 września 2023 roku.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ  w Nowym Sączu zaprasza na ponowną prezentację sztuki Gabrieli Zapolskiej pt. „Żabusia”, w wykonaniu Teatru Towarzystwa Dramatycznego, które w kwietniu br. wznowiło – po 83 latach przerwy – swoją działalność premierą tego właśnie dramatu. Przedstawienie będzie miało miejsce w sali im. L. Lipińskiego MCK SOKÓŁ, w dniu 3 lipca br. (poniedziałek) o godz. 18.00.

W spektaklu, wyreżyserowanym przez Monikę Ślepiak i Janusza Michalika, zobaczymy: Cezarego Kmiecika (Bartnicki), Janusza Michalika (Milewski), Agatę Koszkul-Gomułkę (Milewska), Jakuba Moskala (Julian), Kingę Jaromin-Król (Helena), Ewelinę Łomnicką (Maria), Sabinę Kmak (Maniewiczowa), Dominikę Rolę (Franciszka), Barbarę Malagę (Niańka) i Basię Piechnik (Mała Jadzia).

„Żabusia” to jeden z najwybitniejszych dramatów Gabrieli Zapolskiej, opowieść o obłudzie i mieszczańskim zakłamaniu, a zarazem wnikliwy portret kobiecej duszy. Ta tragifarsa rozgrywa się w domu Bartnickich. Helena (nazywana słodko przez wszystkich domowników Żabusią) i Jan stanowią na pozór dobrane małżeństwo. Jan jest ślepo zakochany w żonie, która nieustannie go zdradza, zachowując przy tym obraz wzorowej matki i żony. Kiedy prawda wychodzi na jaw, konsekwencje (których oczywiście nie zdradzimy) są zaskakujące. Żabusia reprezentuje typ kobiet, będących według Zapolskiej symptomem moralnego rozkładu. Autorka dąży w swojej sztuce do skompromitowania nie tylko tytułowej bohaterki, ale także jej środowiska, osób należących do znienawidzonej przez pisarkę menażerii ludzkiej, niedojrzałych i niezdolnych do podjęcia odpowiedzialności za swoje życie. W naszych współczesnych czasach, kiedy prywatność jest świadomie odzierana z intymności, a wielu ludzi wybiera życie na pokaz, napisany w 1897 roku dramat Zapolskiej jest niezwykle aktualny.
Spektakl trwa ok. 1 godz. 10 min. bez przerwy i przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia.
www.mcksokol.pl

[sztuka]: Gabriela Zapolska – Żabusia (sztuka w trzech aktach)

3 lipca 2023 r.

Tags: , , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!