Stary Ratusz w Nowym Sączu – promocja wydawnictwa

| 28 października 2022

Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel oraz Prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego Jarosław Suwała zapraszają na promocję najnowszej publikacji o historii miasta – Stary Ratusz w Nowym Sączu. Promocja odbędzie się 3 listopada 2022 r., o godzinie 18.00 w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza, Rynek 1.

O publikacji:

Jako podsumowanie badań archeologicznych i historycznych zaprezentowana zostanie pozycja: „Stary Ratusz w Nowym Sączu”. To najobszerniejsze ukazanie historii siedziby władz miasta, jakim był dawny ratusz nowosądecki (który spłonął w 1894 r.).
W książce Czytelnik znajdzie prześledzenie dziejów samej budowli, ale również przedstawienie władz i służb miejskich, w ratuszu pracujących. Atutem opracowania są niezliczone cytowania oryginalnych akt miejskich sprzed wieków. Wśród nich takie nieznane ciekawostki, jak fakt (!) zabicia nowosądeckiego hejnalisty czy wzmianka o sądzeniu w ratuszu czarownicy.
Osobnego omówienia doczekał się w tej książce zegar ratuszowy czy archiwum ratuszowe. Prócz tego w książce zostały poruszone kwestie kluczowe dla formalnego istnienia miasta, jak chociażby spostrzeżenia co do dziejów przywileju lokacyjnego z 1292 r., pieczęci miejskich itp. Całość wzbogacają liczne ilustracje, także te, prezentujące koncepcje zagospodarowania ruin starego ratusza. Książka zainteresuje każdego miłośnika nowosądeckiej historii.
Plakat promocja wydawnictwa Stary Ratusz w Nowym Sączu

3 listopada 2022

Tags: , , , , , , , ,

Kategoria: Polecane

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content