Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Spotkanie autorskie z prof. Tadeuszem M. Trajdosem

| 13 lutego 2023

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na spotkanie z profesorem Tadeuszem Mikołajem Trajdosem, autorem wydanej w 2022 roku książki pt.  „Warsztat malarski Alojzego Zompha w Bardiowie oraz Wiktora Zompha w Bardiowie i Krynicy w drugiej połowie XIX wieku”.

16 lutego 2023 r.
godz. 17.00
Gmach Główny Muzeum Okręgowego
ul. Jagiellońska 56
Nowy Sącz

Publikacja opisuje całokształt twórczości Alojzego Zompha (1810-1886) i Wiktora Zompha (ur. 1841, zm. ?), Węgrów wyznania rzymskokatolickiego, stanu mieszczańskiego, malujących w II połowie XIX wieku głównie dla cerkwi greckokatolickich na pograniczu węgierskiego Szarysza i galicyjskiej Sądecczyzny w ówczesnym państwie austro-węgierskim. Autor ukazuje kontekst społeczny, etniczny i kulturalny tej twórczości. Omawia ówczesną sytuację w Bardiowie, gdzie mieściła się pracownia Alojzego Zompha i w Krynicy-Zdroju, do której w 1872 roku przeniósł się Wiktor Zomph, syn Alojzego. Wykład koncentruje się na charakterystyce stylu, ikonografii i umiejętności kompozycyjnych malarzy na tle ówczesnej praktyki artystów proweniencji rzymskokatolickiej, pracujących dla odbiorców greckokatolickich. Do pracy dołączono katalog z wykazem rozpoznanych (sygnowanych i przypisywanych) dzieł Alojzego i Wiktora Zomphów.

Tadeusz Mikołaj Trajdos jest  historykiem-mediewistą, znawcą historii Kościoła i historii kultury, od 2010 profesorem, pracownikiem naukowym (obecnie na emeryturze) w IH PAN.

Podczas spotkania będzie można nabyć publikację w cenie 28 zł.

Okładka książki

16 lutego 2023

 

/źródło: muzeum.sacz.pl/

Tags: , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!