Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Sądecka Jesień Kulturalna: Spiski – Hej

| 29 września 2021

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu zaprasza dziś 29 września 2021 r., o godzinie 17.30 i 20.00 na przedstawienie Spiski – Hej.
To przedstawienie o dorastaniu w zgrzebnych, ale mimo wszystko kolorowych latach 80. XX wieku, ze wspaniałą muzyką tych czasów w tle.

Opowieść rozpoczyna się latem 1982 r. (Kiedy w Polsce obowiązywał stan wojenny, a mundial w Hiszpanii za pasem), wtedy to 10-letni chłopak jedzie z rodzicami  na wakacje w Tatry. Próbuje zarazić rówieśników pasją futbolową i wnikliwie obserwuje spotkania ojca z miejscowymi. Mamy tu historię futbolu tatrzańskiego (naczelny problem: jak pokonać grawitację), później wkraczamy już w rejony pierwszych erotycznych pragnień i doświadczeń młodego człowieka, który dzięki pobytowi w górach odkrywa świat pogańskiej erotyki i pierwsze zauroczenie. Mieszczuch konfrontujący się z mieszkańcami wsi, mówiących gwarą góralską, wydającymi się niezwykle zabawnymi z ich zabobonami i przywiązaniem do tradycji.

To historia pełna humoru i trafnych spostrzeżeń na temat obyczajowości, mentalności i niezwykłej żywiołowości górali. To sensualny świat, kipiący emocjami i instynktami, do którego wkracza świat magii i pozarealnych wydarzeń. Smaczku przydaje narracja w duchu Witolda Gombrowicza i góralska gwara, tworząca swojską atmosferę.

Fascynacje, oniryczno-magiczne przygody bohatera na tle “dzikiej” tatrzańskiej przyrody i wydarzeń politycznych, również sportowych. Nieokiełznany erotyzm, humor, duch pastiszu i groteski – “Spiski”  Wojciecha Kuczoka potwierdzają klasę jednego z  najwybitniejszych  młodych  polskich prozaików.
/tekst: www.mok.nowysacz.pl /

Bilety dostępne na:  https://www.mok.nowysacz.pl/repertuar/spiski-hej/

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu, Al. Wolności 23, Nowy Sącz, www.mok.nowysacz.pl

29 września 2021

Tags: , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!