Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Łemkowie

Łemkowie (górale ruscy) – grupa ukształtowana w wyniku nałożenia się XVI- wiecznego osadnictwa rusko-wołoskiego na rejony zamieszkałe przez ludność polską. Po polskiej stronie zajmowali Karpaty od Wysokiego Działu w Bieszczadach po dolinę Popradu w Beskidzie Sądeckim oraz tzw. Ruś Szlachtowską na pograniczu Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego. Łemkowie zajmowali się: wypasem owiec, drutowaniem naczyń glinianych, wytapianiem kołomazii – handlem mazią i ropą ( maziarstwo – rejon Gorlic / Łosie koło Ropa ). Byli grekokatolikami i prawosławnymi, posługiwali się dialektem ukraińskim (rusińskim). Po II wojnie światowej, w czasie akcji „Wisła” Łemkowie zostali wysiedleni na Ziemie Odzyskane, w ostatnich dziesięcioleciach część z nich powróciła w rodzinne Beskidy. Po sobie zostawili budownictwo – Cerkwie i zagrody łemkowskie ( Chyże ).

Łemkowie na Sądecczyźnie:

To się przyda:

Czy wiesz, że:

Znani Łemkowie :

  • Nikifor Krynicki (Epifan Drowniak) – artystyczny samouk, zaliczany jest do grona najwybitniejszych na świecie malarzy naiwnych – prymitywistów.
  • Bohdan Ihor Antonycz – jeden z najwybitniejszych poetów ukraińskich; autor licznych tomików wierszy, w tym tłumaczonej na język polski “Księgi Lwa”
  • Dymitr Bortniański – jeden z najwybitniejszych kompozytorów ukraińskich i rosyjskich; autor ponad 400 utworów muzycznych.
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!