Para buch, koła w ruch. Rusza VIII edycja Małopolskich Szlaków Turystki Kolejowej!

| 30 sierpnia 2022

 

Para buch, koła w ruch. Rusza VIII edycja Małopolskich Szlaków Turystki Kolejowej! Tradycją stały się już kolejowe podróże po Małopolsce z wykorzystaniem historycznych parowozów i wagonów z początku XX wieku. Rok 2022 będzie kolejnym, w którym będzie można zobaczyć żywą historię naszej kolei i prawdziwe perełki na szynach.

fot. Koleje Galicyjskie

Lokomotywy na parę oraz zabytkowe wagony ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wyjadą na tory podczas przejazdów jakie zaplanowano aż do listopada na trasach do Nowego Sącza, Muszyny, Krynicy, Biecza, Gorlic, Tarnowa, Tuchowa i Żabna.

Cel projektu to także promocja małopolskich atrakcji turystycznych i walorów regionu. Każde z wydarzeń poza przejazdem pociągiem obejmuje wiele elementów dodatkowych takich jak imprezy plenerowe, zwiedzanie ciekawych miejsc z przewodnikiem czy występy artystyczne w trakcie jazdy pociągu.

Nadchodzący sezon turystyczny daje jeszcze jedną okazję do przejazdu najciekawszą w Małopolsce, zabytkową trasą Chabówka-Nowy Sącz.  Planowany początek przebudowy torów na tym odcinku został przełożony na wrzesień br.

Do przejazdów zostanie wykorzystana unikatowa kolekcja sprawnych, zabytkowych lokomotyw i wagonów z pierwszej połowy XX wieku stacjonujących w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Jest to jedyne w Polsce muzeum, które utrzymuje w pełnej sprawności aż cztery parowozy z lat 1932 – 1956 oraz historyczne wagony pasażerskie i towarowe z lat 1896 – 1960.

W projekcie można uczestniczyć na kilka sposobów – jadąc pociągiem, oglądając skład podczas postojów na stacjach a także śledząc publikacje w Internecie – na Facebooku i Youtube.

Pociągi historyczne „retro” w Małopolsce w sezonie 2022:

3 lipca – inauguracja, pociąg retro na Galicyjski Piknik Kolejowy Nowy Sącz – Dobra oraz Dobra – Mszana Dolna

18, 31 lipca, 7, 14  sierpnia (niedziele) – pociąg Transwersalny, ostatnie kursy Nowy Sącz – Chabówka – Nowy Sącz

10 września (sobota) – Tarnów – Tuchów oraz Tarnów – Żabno

11 września (niedziela) – Tarnów – Tuchów oraz Tarnów – Żabno

1 października (sobota) – Nowy Sącz – Muszyna, Muszyna – Żegiestów, Muszyna – Krynica

2 października (niedziela) – Nowy Sącz – Biecz, Biecz – Gorlice – Nowy Sącz

11 listopada (święto) – Nowy Sącz – Krynica Zdrój – Nowy Sącz

fot. Koleje Galicyjskie

 

Ponadto, w wakacyjne weekendy PKP Cargo uruchamia przejazdy na krótkiej trasie z Chabówki do Kasiny Wielkiej. Dzięki temu, na trasie kolejowej Nowy Sącz – Chabówka będzie można zobaczyć aż dwa różne składy retro.

 

 

 

Szczegółowe informacje na temat projektu można uzyskać:

Serdecznie zapraszamy do udziału w przejazdach przedstawicieli mediów.

Kontakt dla mediów i zaproszenia: e-mail: lukasz.widel@nsmk.pl, 698 587 287

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z dziedziny turystyki w 2022 roku – „Małopolska Gościnna”.

fot. Koleje Galicyjskie

Tags: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: Polecane

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content