Ulica Jagiellońska
Stanowi najbardziej reprezentacyjną ulicę Nowego Sącza. Dawniej zwana Drwalską obecną nazwę otrzymała w 1885 roku. Ulicę zdobią fasady kamienic i domów powstałych na przełomie XIX i XX wieku.
Fasady kamienic bogato zdobione sztukaterią.
Budowle te projektowali między innymi architekci miejscy: Zenon Remi, Jan Peroś czy Stanisław Eliasz Radzikowski. Reprezentują one szerokie spektrum styli architektonicznych od eklektyzmu przez secesję do modernizmu.
Kamienica przy Jagiellońskiej nr 14 z roku 1895, wg projektu St. Eliasz-Radzikowskiego.
Godna uwagi jest np. mieszcząca się pod nr 60 willa Maria w której zamieszkiwał znany malarz Bolesław Barbacki rozstrzelany przez Niemców za swoją patriotyczną postawę.
W 1910, roku dla upamiętnienia 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, na secesyjnej kamienicy nr 8 umieszczono figurę króla Władysława Jagiełły wraz z tablicą pamiątkową.
Siedziba Centrum Informacji Turystycznej.
Pod posągiem mieści się biuro Centrum Informacji Turystycznej.
Warto zobaczyć:
- Secesyjne kamieniczki wzdłuż ul. Jagiellońskiej.
- Bóżnice na ul. Wąsowiczów (niedaleko Informacji Turystycznej) – Dom Modlitwy Natana – czynne miejsce modlitwy wyznawców judaizmu.
- Proponujemy skosztować sądeckich lodów – Sądecki szlak lodowy
- Kapliczka Szwedzka pw. św. Marka (XVIII w) ul. T. Kościuszki – położona w miejscu pochówku poległych podczas podczas potopu szwedzkiego,
więcej informacji o kapliczkach – Kapliczki w Nowym Sączu
Czy wiesz, że:
- Wtorek i piątek – jest dniem targowym w Nowym Sączu. Obecnie przez prawie cały tydzień na tzw. Maślanym rynku na ul. Sobieskiego nabyć można produkty z pobliskich ogrodów i pól uprawnych.