Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

[Łącko]: 7. Sądecka Watra Archeologiczna

| 19 lipca 2023

7. Sądecka Watra Archeologiczna, na którą zapraszamy serdecznie w imieniu Organizatorów i Oddziału PTH jako patronującego już tradycyjnie, dzięki współpracy z p. Robertem Księżopolskim.
W programie zwiedzanie stanowisk archeologicznych w Maszkowicach, Naszacowicach, Zabrzeży oraz Obłazowej – pod fachową opieką archeologów i przy czynnym udziale dr. hab. Marcina Przybyły z Instytutu Archeologii UJ:
29 lipca (sobota), godz. 10-12 i 14-16: zwiedzanie stanowiska archeologicznego w Maszkowicach na Górze Zyndrama (wczesna epoka brązu i późniejsze)
30 lipca (niedziela), godz. 10-12.30: zwiedzanie stanowiska archeologicznego w Obłazowej (z paleolitu środkowego i górnego)
30 lipca (niedziela), godz. 15-16: zwiedzanie stanowiska archeologicznego w Zabrzeży na Babiej Górze.
Nie trzeba przypominać, że w jaskini w Obłazowej, w wyniku poszukiwań (1985-1992 i od 2008) kierowanych przez prof. Pawła Valde-Nowaka, odnaleziono najstarszy bumerang świata, wykonany z ciosu mamuta, datowany na ok. 30 tys. lat! 71 cm długości, 800 g masy. Próby rzutu kopii wykonanej z tworzyw, dały zasięg 66 m! Oprócz tego odnaleziono różnego rodzaju przedmioty wytworzone przez prehistorycznego człowieka.
A na Górze Zyndrama, kamienne mury grodziska (ok. 1750 p.n.e.) stały zanim w Grecji powstały najstarsze budowle…

[Łącko]: 7. Sądecka Watra Archeologiczna

29-30 lipca 2023 r.


źródło:
http://pth.nowysacz.mnet.pl/

Tags: , , , , , , , ,

Kategoria: Gmina Łącko, Wydarzenia w powiecie nowosądeckim

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!