[wydarzenie]: 11. Nowosądecki Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

| 26 stycznia 2024

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. 27 stycznia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dzień ten jest uznawany za symboliczny koniec systematycznego ludobójstwa, w wyniku którego wymordowano ok. 6 milionów Żydów oraz przedstawicieli innych narodów: Polaków, Romów, Rosjan, Greków, Węgrów, Francuzów, Niemców i wielu innych. Nielicznym udało się przeżyć koszmar Holokaustu, ginęli wszyscy bez wyjątku: mężczyźni, kobiety i dzieci.

W ramach nowosądeckich obchodów rocznicy tego wydarzenia, które patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel, zapraszamy do uczestnictwa w przygotowanych z tej okazji wykładach:

  • „Dlaczego czerwona kreska?” – wykład dr Gabrieli Olszowskiej, p.o. Małopolskiej Kurator Oświaty

 

  • „Ornitolog przed bramą Auschwitz” – wykład Michała Olszewskiego.

 

Wydarzenie odbędzie się 29 stycznia 2024 r. o godz. 10.30 w Sali Reprezentacyjnej im. Stanisława Małachowskiego w nowosądeckim Ratuszu.

Wstęp wolny.

Zaczerpnięte informacje

[wydarzenie]: 11. Nowosądecki Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

29 stycznia 2024 r.

Tags: , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content