[Wydarzenia]: Wystawy „Kocham, do zobaczenia…” oraz „Nowy Sącz w kadrze (1939-1945)”

| 5 marca 2025

W związku z przypadającą 80.rocznicą zakończenia II wojny światowej Muzeum Ziemi Sądeckiej przygotowało dla Państwa dwie wystawy czasowe udostępniane równocześnie w Gmachu Głównym Muzeum przy ulicy Jagiellońskiej 56.

Pierwsza pt. „Kocham, do zobaczenia…” została wypożyczona z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Przygotowali ją pracownicy Działu Naukowego: dr Anna Czerner i dr Kamil Weber.

Wystawa porusza mało znany i zaskakująco złożony temat miłości w czasach wojennej niewoli. Autorzy skupili się na parach i ich wieloletnich rozterkach oraz towarzyszącym im emocjom: tęsknocie, trosce, obawie o los drugiej osoby, strachem przed tym, co przyniesie kolejny dzień i czy uczucie przetrwa próbę czasu.

Wystawa prezentuje różne historie miłosne, dla których punktem odniesienia jest okres niewoli spędzony w obozach jenieckich. Opowiadają o niej same pary – poprzez fragmenty listów i wspomnień oraz liczne fotografie i muzealne eksponaty. Sporą grupę stanowią przedmioty osobiste, o zabarwieniu sentymentalnym – maskotki, biżuteria czy przedmioty codziennego użytku wykonane z myślą o tej drugiej, ukochanej osobie. Jest tu mowa o romantycznych uniesieniach i uczuciach niezachwianych nawet kilkuletnią izolacją, jak również o zdradach, rozstaniach, nieporozumieniach, wreszcie – miłości zakończonej śmiercią.

Tematyka drugiej wystawy pt. „Nowy Sącz w kadrze (1939-1945)” powinna zainteresować szczególnie mieszkańców Nowego Sącza. Ekspozycja przybliży obraz miasta w czasie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu.

Przedstawimy Państwu archiwalne fotografie Nowego Sącza z okresu okupacji niemieckiej prezentujące wybrane ulice miasta w tym Jagiellońską, Lwowską m.in. obszar getta otwartego, Rynek oraz teren getta w centrum.

Archiwalne zdjęcia z okresu okupacji niemieckiej wykonane pomiędzy grudniem 1939 a 1941 r. i dokumentujące zniszczenia wojenne po wysadzeniu zamku zostały zestawione z fotografiami z lat 50. XX w., dzięki czemu odbiorcy będą mogli prześledzić zmieniający się obraz miasta na przestrzeni 20 lat i porównać do znanego obecnie.

Rozmiar zniszczeń powstałych w wyniku wysadzenia zamku – siedziby Muzeum Ziemi Sądeckiej, 18 stycznia 1945 r. dokumentują fotografie wykonane w obrębie ulic Romanowskiego, Pijarskiej, Franciszkańskiej, Kazimierza Wielkiego, Berka Joselewicza, Placu 3 maja, Tymowskiego, Piotra Skargi, Bożniczej.

Ekspozycję zamykają fotografie wykonane po wkroczeniu do miasta Armii Czerwonej, z odsłonięcia pomnika żołnierzy radzieckich w grudniu 1945 r. oraz uroczyste wystawienie na rynku pomnika Władysława Jagiełły, który powrócił w 1945 r. na swoje pierwotne miejsce na elewacji ściętego narożnika kamienicy między ulicą Jagiellońską i Szwedzką.

Większość fotografii wykorzystanych do przygotowania wystawy pochodzi ze zbiorów Archiwum Muzeum Ziemi Sądeckiej. Są to m.in.:

– wybrane zdjęcia z Letniego Konkursu Okien Wystawowych z 1941 r.,

– fotografie z albumu sekretarza celnego (Zollsekretär) Greinera, służącego w niemieckiej straży celno-granicznej (Zollgrenzschutzu) na terenie Sądecczyzny w latach 1939–1940 (zakup do Archiwum MZS został zrealizowany dzięki pomocy Pana dr Dawida Golika Z Instytutu Pamięci Narodowej),

– dokumentacja fotograficzna zniszczeń wojennych – ruin zamku i sąsiednich budynków, która została wykonana najprawdopodobniej późną wiosną 1945 r., część w okresie późniejszym, ich autorem był przypuszczalnie Józef Gawłowski. Odbitki zostały przekazane w darze przez inż. Kazimierza Górskiego w 1951 r.
źródło informacji

Tags: , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Przejdź do treści