Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Spotkanie z Jadwigą Marzec – autorką książki pt. Niezwykły tydzień Frani

| 31 sierpnia 2017

Autorka książki i organizator Urząd Miasta Nowego Sącza zapraszają 15 września 2017 r. do Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Szwedzka 2 w Nowym Sączu na promocję książki pod tytułem: „Niezwykły tydzień Frani”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00. Zapraszamy!

15 września 2017

O autorce książki.

Jadwiga Marzec ur. 03.09. 1958 r. w Makowie Podhalańskim , mgr pedagogiki (AŚ Kielce )

Od 1977 roku związana z Nowym Sączem. Mieszka w Chełmcu.35 lat pracowała w Ochotniczych Hufcach Pracy (1978r.-2013r. ) na różnych stanowiskach, 15 lat pełniła funkcje komendantem hufca. Autorka licznych programów profilaktycznych i edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Organizatorka półkolonii, obozów, warsztatów oraz imprez przy współpracy z instytucjami samorządowymi i pozarządowymi. Autorka i koordynatorka projektów wymiany międzynarodowej dla młodzieży 2006 – 2007 r. z udziałem miast partnerskich Nowego Sącza. Za pedagogiczną działalność odznaczona: Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotą i Honorową Odznaką OHP, Srebrną Odznaką „Za zasługi dla województwa nowosądeckiego”, Srebrna Honorową Przyjaciół Harcerstwa, oraz Odznaką TPD „Przyjaciel Dziecka”.

Pisze wiersze, fraszki oraz bajki i opowiadania dla dzieci w wolnych chwilach maluje. Członek Sadeckiego Klubu Literackiego i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 2001 roku zdobyła I nagrodę w konkursie dziennikarskim ogłoszonym przez Międzynarodowy Magazyn „Obyczaje” .Do tej pory jej utwory znalazły się w wydaniach zbiorowych : „Almanachu współczesnej fraszki polskiej” w 2016, „Almanachu współczesnej bajki polskiej” w 2015 i 2016 roku. „Niezwykły tydzień Frani”, jest jej debiutem książkowym.

Krótko o Frani

„Niezwykły tydzień Frani”- to książka dla dzieci w młodszym wieku szkolnym. Bohaterka dziewięcioletnia dziewczynka, mieszka niedaleko Krakowa, ale często odwiedza swoich dziadków na Sądecczyźnie. Dzięki temu, wie dużo o sadeckim folklorze, fascynuje ją Święto Dzieci Gór i lubi spacerować po Miasteczku Galicyjskim. Ciągle jeszcze postrzega świat oczami dziecka, chociaż z coraz większą uwagą obserwuje świat dorosłych. Wchodzi w okres buntu i niezależności. Często próbuje swojej samodzielności, która różnie się dla niej kończy. Akcja opowiadania toczy się w realnym współczesnym świecie, ale przez pewien zbieg wydarzeń, przenosi się w fikcyjny świat, gdzie Frania przeżywa osobliwą przygodę. Książka niesie dużo emocji i wzruszeń a także uczy, że czasem sytuacje bardzo trudne mogą mieć zaskakująco dobry obrót.

Świat widziany oczami Frani

„Niezwykły tydzień Frani” Jadwigi Marzec to nie tylko lektura dla dzieci. Książka składa się z dziewięciu rozdziałów, które rozśmieszą również dorosłego czytelnika. Tytułowa Frania właśnie rozpoczyna wakacje. Ma kochających ją rodziców, młodszego brata i przyjaciółkę Karolinkę, z którą planuje wspólne spędzić wolny czas. Opisane przygody rezolutnej i ciekawej świata dziewczynki zawierają w sobie głębsze przesłania i odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania. Podczas lektury warto zwrócić uwagę w jaki sposób autorka wyjaśnia problem egzystencjalny istnienia Boga, nad którym od wieków zastanawiają się naukowcy i myśliciele. Książka ma także walor edukacyjny. Uczy, że warto pomagać i przebaczać. Poza tym w przystępny sposób wyjaśnia trudne słowa lub powiedzenia używane przez rodziców, a którym najmłodsi nadają tajemny charakter. Przekazuje również tradycję Ziemi Sądeckiej, czyli obszaru zamieszkałego przez dziadków Frani. Zafascynowana folklorem dziewczynka opowiada swojej przyjaciółce o Święcie Dzieci Gór oraz o Miasteczku Galicyjskim.

Każdy chce mieć grzeczne i dobre dziecko, a Frania właśnie takim dzieckiem jest. Martwi się, gdy pojawia się problem i stara się mu szybko zaradzić. Robi to zawsze w dobrej wierze, nie myśląc nad konsekwencjami. Zaskakuje nas pomysłowością ich rozwiązania, stając się jednocześnie w oczach dorosłych małym urwisem. Jednak dorosły czytelnik, który nieświadomie zostaje przeniesiony w przeszłość, mimowolnie uśmiecha się, odnajdując we Frani siebie.

Jadwiga Marzec przeniknęła do świata dzieci. Posłużyła się przy tym prostym, przyjaznym dla nich językiem. To dobrze, bo to właśnie najmłodszy czytelnik jest adresatem opowiadań. Dzięki zabawnemu potokowi myśli i słów wszystkie przygody dziewięcioletniej dziewczynki dość płynnie się czyta. Główna bohaterka wtajemnicza nas w sprawy dorosłych. Ich zachowanie opisuje ze swojego punktu widzenia i wyjaśnia w naturalny sposób, nieskażony przez doświadczenia życiowe. Niestety analiza wydarzeń widzianych oczami dziecka jest odmienna od oczekiwanej. Często bywa przeinaczona i właśnie na tym zderzeniu dwóch racji została zbudowana fabuła. Co ciekawe, spostrzeżenia pomysłowej Frani okazują się zaskakująco trafne i warte przemyślenia.

Struktura opowiadań zawartych w książce jest różnorodna, co wpływa na jej atrakcyjność. Jadwiga Marzec fikcję przeplotła się z rzeczywistością, jawę ze snem a przeszłość z teraźniejszością. W rozdziale, mówiącym o pobycie Frani w szpitalu, autorka nawiązała do kompozycji szkatułkowej, która została wykorzystana w popularnej „Baśni tysiące i jednej nocy”. Za dodatkowy walor omawianej publikacji uważam ilustracje Jerzego Bahra. Nie zakłócają one wyobraźni małego czytelnika i nie narzucają interpretacji tylko pomagają zatrzymać się jego bujnej wyobraźni na opowiadaniu.

To świetna lektura na co dzień lub przed pójściem spać. Relaksuje, pomimo że porusza zarówno śmieszne jak i smutne tematy. Warto wspólnie z dzieckiem przeżyć przygody Frani i powrócić do swojej młodości. Pogodne wspomnienia z dzieciństwa i niewypowiedziana tęsknota za tymi latami sprawi, że inaczej spojrzymy na wnuki. Historia o małej dziewczynce spod Krakowa na pewno dostarczy wielu wzruszeń i niechętnie rozstaniemy się z nią, jej rodziną i przyjaciółmi.

Recenzja: Izabeli Zubko

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: Polecane

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!