Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Spotkania z Klasyką Kina – Wszystko o Ewie

| 6 maja 2017

Po jednym z przedstawień, w garderobie Margo Channing (Bette Davis), wielkiej gwiazdy Broadwayu, zjawia się młoda, nieśmiała dziewczyna (Anne Baxter). Przedstawia się jako Eve Harrington, początkująca aktorka i zagorzała wielbicielka talentu Margo. Do Nowego Jorku przyjechała z drugiego końca kraju, specjalnie na przedstawienie. Prosi Margo o kilka wskazówek i rad mogących pomóc w przyszłej karierze. Urzeczona szczerością prowincjuszki, gwiazda zgadza się mianować ją swoją asystentką. Wkrótce młoda uczennica zaczyna odkrywać swoje prawdziwe oblicze. Bez skrupułów miesza się w prywatne życie Margo, knując intrygi, które mają jej pomóc zajść na sam szczyt.

11 maja 2017

Rok 1950 przyniósł dwa niezapomniane arcydzieła: rozprawiający się z mitem Hollywoodu „Bulwar Zachodzącego Słońca” Billy’ego Wildera oraz „Wszystko o Ewie”, przedstawiający świat teatru, którego symbolem jest Broadway. Najgłośniejszy film czołowego nonkonformisty Fabryki Snów, Josepha L. Mankiewicza, wyróżnia rzadka w kinie głównego nurtu psychologiczna prawda i przenikliwość  obserwacji. Do historii przeszedł aktorski popis Bette Davis, która zastąpiła przewidzianą pierwotnie do roli Margo Claudette Colbert. Davis nadała filmowi ludzki wymiar, czyniąc z niego poruszający dramat przemijania i stworzyła jedną z największych kreacji w swojej karierze, za którą otrzymała nominacje do Oscara i Złotego Globu. Rewelacyjnie prezentuje się również Anne Baxter – nominowana do Oscara za rolę Eve – oraz zdobywca Oscara za drugoplanową rolę cynicznego krytyka, George Sanders. Nie sposób też pominąć małej, lecz znaczącej roli Marilyn Monroe.

„Wszystko o Ewie” stał się sensacją ceremonii rozdania Oscarów za rok 1950. Z 14 nominacji, jakie otrzymał film (wynik wyrównany dopiero w 1997 roku przez „Titanica”), zdobył 6 statuetek, w tym w najważniejszych kategoriach: dla najlepszego filmu i reżysera oraz za najlepszy scenariusz./ źródło: www.kino-sokol.pl/

Tags: , , , , , ,

Kategoria: Inne

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!