Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Spływ łodziami Doliną Popradu

| 10 maja 2016

Od początku maja, jedna z największych atrakcji turystycznych regionu ponownie dostępna jest dla turystów.  Mowa jest oczywiście o spływie łodziami Doliną Popradu.  W tym roku, spływ działał będzie od maja do września.

Opis spływu:

Poprad to górska rzeka, mająca swe źródła w Tatrach Słowackich na wysokości niemal 2000 m n.p.m., co jest krajowym ewenementem. Ciekawostką jest też niecodzienny przebieg rzeki – to jedyna rzeka w Polsce, której źródła znajdują się na południowych stokach Karpat, a mimo tego jest w zlewisku morza Bałtyckiego, położonego na północy.

Przedzierający się przez górotwór Karpat Poprad tworzy malowniczy przełom rzeczny z licznymi meandrami. Na znacznej długości jest rzeką graniczną, oddzielającą terytoria Polski i Słowacji. W części tego przełomu, pomiędzy znanymi ośrodkami turystycznymi Piwniczną i Rytrem, przygotowano atrakcję turystyczną w postaci spływu po rzece łodziami.

Spływ łodziami Doliną Popradu, który od roku 2000 organizuje firma CENTRUM, jest jedną z największych atrakcji regionu. Bezpieczne łodzie, produkowane przez CENTRUM, mają bardzo małe zanurzenie, co pozwala na spływanie przy niskich stanach rzeki. Łódź prowadzi dwóch flisaków, którzy sterują nią za pomocą drewnianych żerdzi. Spływ rozpoczyna się na przystani w Piwnicznej przy ul. Gąsiorowskiego (poniżej mostu wiszącego), do którego można dojechać kierując się w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją.

Po około 10 km spływania łodzie dobijają do przystani w Rytrze, zlokalizowanej koło boiska piłkarskiego.
W trakcie spływu można podziwiać przepiękne beskidzkie krajobrazy, a na łodzi rozkołysanej bystrzami rzeki doznać przeżyć, jakich przed laty mogli zaznać tylko flisacy spławający tędy drewno czy jeszcze wcześniej kupcy przewożący na tratwach swoje towary z Węgier.
Jeżeli planujecie Państwo wycieczki po pięknej Ziemi Sądeckiej, zapraszamy do skorzystania z atrakcyjnego Spływu łodziami Doliną Popradu z Piwnicznej do Rytra.

Podczas Spływu łodziami Doliną Popradu gwarantujemy wspaniałe widoki i niezapomniane wrażenia na łodzi spełniającej najnowsze normy bezpieczeństwa, pośród przyrody obfitującej w wyjątkowe okazy flory i fauny charakterystyczne dla terenów Beskidu Sądeckiego.

INFORMACJE O TRASIE SPŁYWU:

Długość trasy spływu od miejscowości Piwniczna do miejscowości  Rytro -10 km.

Czas przepływu 1,5-2,5 godziny, w zależności od stanu wody na rzece.

Przewidywany czas trwania sezonu – od kwietnia do października – może ulegać zmianie ze względu na warunki atmosferyczne (czas zalegania pokrywy śnieżnej, temperatura, intensywność opadów, wysokość stanu wody na rzece).

Spływ Popradem

 

Szczegółowe informacje dotyczące cen,  godzin spływów  oraz telefony kontaktowe zawarte są na stronie organizatora – www.splywdolinapopradu.pl

 

Tags: , , , , , , , , , ,

Kategoria: Ciekawostki, Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!