Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Rytro

Rytro 49°29′24″N 20°40′04″E

Miejscowość położona jest w Beskidzie Sądeckim nad Popradem, u ujścia Wielkiej Roztoki. Miejsce pełne lasów, przepięknych panoram widokowych z dobrze działającą infrastrukturą okołoturystyczną.

Atrakcje przyrodnicze i turystyczne Rytra:

 • Ruiny zamku.
  Leżą na wzgórzu, na prawym brzegu Popradu. Zamek powstał zapewne w XIII w. w okresie walk z Węgrami. Ruin zamku ze względu na swoje położenie pełnią funkcję punktu widokowego z którego rozciąga się wspaniały widok na  okolicę. Obecnie prowadzone są prace mające na celu rekonstrukcję budowli.
 • Gminny „Park Ekologiczny” w Rytrze.
  Wytyczony został wzdłuż drogi kierującej do kompleksów wypoczynkowych „Perły Południa” i „Ryterski Raj” ( Rytro 380 ).
  Jest pierwszym w Polsce Gminnym „Parkiem Ekologicznym”, utworzony został w 1996 r., w celu ochrony unikatowych stanowisk flory i fauny, charakterystycznej dla terenów podmokłych w górach.
  W parku zobaczymy następujące gatunki gadów: zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata, gniewosz plamisty, padalec zwyczajny, jaszczurka zwinka i jaszczurka żyworódka. Gromada płazów jest reprezentowana przez ropuchę szarą i zieloną, kumaka górskiego, żabę trawną, rzekotkę drzewną, traszkę karpacką, traszkę grzebieniastą, traszkę zwyczajną i traszkę górską.

Miejsca rekreacji w Rytrze:

 • Wyciąg narciarski Ryterski Raj
  adres: „Ośrodek Narciarsko – Rekreacyjny Rytro” Sp. z o.o. , 33-343 Rytro 302, tel. 18 443 66 06
  www.ryterskiraj.pl
 • Park Linowy Ablandia
  adres: 33-343 Rytro 604, tel. 728 868 564
  www.ablandia.pl
 • Basen kryty
  PBM Południe Tour Sp. z o.o., Hotel Perła Południa, 33-343 Rytro 380, Tel. 18 449-71-00
  www.perlapoludnia.pl

To się przyda:

 

Czy wiesz, że:

 • W rejonach gminy Rytra wytyczony został „Rogasiowy Szlak”, nawiązujący do bajki Marii Kownackiej „Rogaś z Doliny Roztoki”. Pisarka dużo czasu spędzała w Rytrze (1955-59 r.), mieszkała w domu w którym działa się akcja jej książki. Postacie w tej powieści były autentyczne, z koziołkiem Rogasiem i psem Łobosiem włącznie.  Ścieżka ma charakter edukacyjny i skierowana jest dla dzieci i młodzieży. Szlak przebiega przez dolinę Roztoki Małej na południowo – wschodnim skłonie pasma Radziejowej.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!