Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Nawojowa

Nawojowa 49°33′34″N 20°44′31″E

Wieś założona w I połowie XIV w. przez kasztelana krakowskiego Nawoja z Tęczyna. Od ok. 1600 r. Nawojowa należała do Lubomirskich, a od 1800 r. do Stadnickich. Rejony Nawojowej otoczone lasami przyciągają nie tylko amatorów przyrody ale i łowiectwa.

Zabytki Nawojowej:

 • Pałac Stadnickich
  położony na skarpie przy głównej drodze w Nawojowej (środek miejscowości)
  Budynek obecnie w stylu neogotyckim, w piwnicach i przyziemiu starsze fragmenty z XVI – XVIII w., grube mury, sklepienia kolebkowe, kamienne, prostokątne portale.  Pałac wrócił do potomków Hrabiego Stadnickiego i obecnie jest remontowany. Postępy prac można obserwować TUTAJ
 • Murowany kościół (parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny )
  adres: 33-335 Nawojowa 25, tel. 18 44 57 142
  Kościół wybudowany w 1898 r. Wewnątrz murowana płyta nagrobna Piotra Nawojowskiego z 1593 r. Na zewnątrz kościoła grób Stadnickich.

Czy wiesz że:

 • We wrześniu w Nawojowej organizowana jest Międzynarodowa Wystawa Rolnicza „ Agropromocja” – największa wystawa rolnicza w regionie.
 • Nadleśnictwo Nawojowa od kilkunastu lat prowadzi działania przygotowawcze, mające na celu stworzenie głuszcom odpowiednich warunków do życia. Głównym celem projektu jest odtworzenie i zwiększenie liczebności populacji głuszca.

To się przyda:

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!