Muzeum Nikifora
Muzeum Nikifora mieści się w zabytkowej, typowej dla XIX-wiecznych uzdrowisk, drewnianej willi „Romanówka”. Obiekt usytuowany do roku 1990 przy ul. Piłsudskiego rozebrano i po remoncie konserwatorskim w latach 1992-1994 odtworzono na nowym miejscu w centrum miasta, przy Bulwarze Dietla, naprzeciwko Starego Domu Zdrojowego. W muzeum szeroko przedstawiona jest twórczość jednego z najsłynniejszych na świecie malarzy z kręgu malarstwa intuicyjnego, Nikifora (ok. 1895-1968 r.), niemal całe życie mieszkającego w Krynicy. Są tu obrazy Nikifora pochodzące z wszystkich okresów jego twórczości; zarówno akwarele, gwasze, jak i rysunki prezentujące różnoraką, charakterystyczną dla twórczości artysty tematykę: pejzaże z cerkwiami i kościołami, architekturę krynicką, wnętrza, dworce, urzędy, „fabryki dolarów”, portrety, itp. Część dokumentacyjną wystawy stanowią pamiątki po Nikiforze, publikacje poświęcone malarzowi oraz jego fotografie. Muzeum jest również miejscem prezentacji wystaw znanych artystów z kręgu sztuki nieprofesjonalnej i ludowej.
/opracowanie Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu/
Adres:
Bulwary Dietla 19
tel. +48 18 471 53 03
www.muzeum.sacz.pl
Zwiedzanie Muzeum:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – sobota: 10.00- 13.00, 14.00- 17.00 – ostatnie wejście 16.30
Niedziela: 10.00 – 15.00 – ostatnie wejście 14.30
Wstęp:
Opłata normalna: 14 zł
Opłata ulgowa: 10 zł
ulgowy dla dzieci i młodzieży w grupach zorganizowanych (15 osób lub więcej) – 8 zł
Dzień wolny od opłat za wstęp: niedziela
Stała wystawa prac Nikifora oraz wystawy okresowe prac artystów nieprofesjonalnych.
Czy wiesz że:
- Nikifor -pół Łemko – artystyczny samouk, zaliczany jest do grona najwybitniejszych na świecie malarzy naiwnych – prymitywistów. Urodził się 21 maja 1895 r. w Krynicy . Około 1915 r. zaczął malować obrazki, do czego wykorzystywał wszystko co tylko się do tego nadawało – na przykład austriackie druki urzędowe, zużyte zeszyty szkolne, opakowania po czekoladkach i papierosach czy papier pakowy. Szczególną inspiracją Nikifora była greckokatolicka cerkiew. Wiele jego dzieł przedstawia pejzaż z sylwetką cerkwi w tle, wnętrze świątyń lub wizerunki świętych widziane w specyficzny sposób – oczami prymitywisty. Tematy świeckie obejmowały krajobrazy krynickie i warszawskie; fragmenty architektury – czasami całkowicie nie mające rzeczywistego odpowiednika, wnętrza budynków, dworce kolejowe i wijące się malowniczo między wzgórzami tory. Decydującym wydarzeniem otwierającym międzynarodową karierę Nikifora była pierwsza indywidualna wystawa w kwietniu 1959 r. w Paryskiej galerii Diny Vieny. Wydarzenie to zapoczątkowało serię kolejnych ekspozycji prymitywisty na całym świecie. W ostatnich latach na głównej alei prowadzącej na Deptak stanął pomnik przedstawiający malarza z pędzlem w ręku, siedzącego na murku – dokładnie w takiej pozie jak to czynił za życia.
- W 1995 r. otworzono muzeum w Krynicy – Muzeum Nikifora – Galeria Sztuki „Romanówka”, oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.