Dunajec na Podhalu

Całe łowisko położone jest w obrębie Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, mezoregionu geograficznego położonego między Beskidem Żywieckim a Gorcami i Pogórzem Spisko-Gubałowskim.
Występuje tu 18 gatunków ryb z dominacjami: płoci (21,8%), klenia (16,5%), śliza (15,1%) i uklei (11,5%). Ponadto głowacice, pstrągi potokowe, tęczowe, lipienie, wszystkie niemal karpiowate gatunki rzeczne, a wiec winki, brzany, brzanki, jelce, leszcze, a także drapieżniki: okonie i szczupaki, a z gatunków drobnych towarzyszących oba głowacze (pręgopłetwy i białopłetwy), strzeble i kiełbie.
W połowach wędkarskich dominują też płocie stanowiące 36,6% (średnio rocznie ok. 6000 szt. o wadze 1 tony). Ponadto znaczny jest również udział lipieni (22%) i pstrągów potokowych (10,5%). Łowisko Dunajec na Podhalu jest wodą górską z dozwolonym połowem ryb wyłącznie na sztuczną muchę do jazu w Waksmundzie, z dopuszczonymi dodatkowo przynętami roślinnymi do mostu w Knurowie oraz z jeszcze dodatkowo dopuszczonymi przynętami sztucznymi (spinning) do mostu pod Hubą.

To się przyda:

  • Dunajec płynie szerokim żwirowym korytem wśród pól i zabudowań miejscowości: Waksmund, Ostrowsko, Łopuszna, Harklowa, Knurów i Dębno.

Czy wiesz, że:

  • Rzeka Dunajec o długości 247 km jest największym górskim dopływem Wisły przyjmując swą nazwę od połączenia Czarnego i Białego Dunajca w Nowym Targu.
Skip to content