Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Rzeka Białka Tatrzańska

Udostępniony do wędkowania rewir stanowi odcinek rzeki od ujścia potoku Jaworowy do ujścia do Zbiornika Czorsztyńskiego, o długości 21,0 km. Białka płynie naturalnym korytem. W części górnej w Jurgowie, Bukowinie Tatrzańskiej aż do Białki Tatrzańskiej, o morfologii alpejskiej, z potężnymi głazami i skałami w dnie, z licznymi przegłębieniami, z wstecznymi i bocznymi prądami. Poniżej Białki to dalej „dzika” górska rzeka, ale już z mniejszymi spadkami o bardziej wyrównanym przepływie. Na całym odcinku dominują pstrągi potokowe, które w tej rzece są wyjątkowo kolorowo wybarwione.
Występuje tu pstrąg potokowy (28,35 %), okoń (28,35 %) i głowacz pręgopłetwy (10,28 %) Pod względem wagowym dominantami są: pstrąg potokowy (40,76 %) i kleń (23,83 %).
W połowach wędkarskich 60% stanowi pstrąg potokowy, 21% pstrąg tęczowy i 16% lipień. Łowisko Białka Tatrzańska jest wodą górską z dozwolonym połowem ryb wyłącznie na sztuczną muchę.

To się przyda:

  • W okolicy miejscowości Krempachy nad korytem górują dwa wzniesienia: Kramnica i Obłazowa. Są to wapienne skały Pienińskiego Pasa Skałkowego tworzące rezerwat „Przełom Białki Pod Krempachami”. Odcinek wokół tych skał jest wyłączony z wędkowania.

Czy wiesz, że:

  • Rzeka Białka Tatrzańska wypływa w Dolinie Kaczej na wysokości 1.577 m n.p.m. w Tatrach Wysokich.
    Tutaj występują najwyższe polskie szczyty; Rysy 2.499 m n.p.m. i Mięguszowiecki Szczyt 2.438 m n.p.m.
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!