Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

2016 rok w Centrum Informacji Turystycznej

| 12 stycznia 2017

Kolejny pracowity rok za nami. Dlatego warto go podsumować. Tak wiele się u nas działo, że nie sposób wszystkiego opisać. Skupimy się na najważniejszych przedsięwzięciach, które realizowaliśmy w roku 2016. Zapraszamy do lektury i odświeżenia wspomnień, być może mieliśmy okazję spotkać się w ubiegłym roku 🙂

Poza realizacją podstawowych zadań Informacji Turystycznej, czyli obsługi pośredniej i bezpośredniej turystów nadzorowaliśmy budowę miejskiej aplikacji mobilnej o nazwie Nowy Sącz. To nie jedyne zadania jakie wykonywaliśmy w minionym roku. Ale po kolei.

Nad aplikacją miejską pracowaliśmy od marca do początku lipca 2016 r. Premiera aplikacji odbyła się 4 lipca 2016 r, to w tym dniu trafiła ona do sklepu Google Play i AppStore. Dostępna jest dla dwóch mobilnych systemów operacyjnych tj. Androida i iOS. Warto wspomnieć, że jest całkowicie darmowa, więc może korzystać z niej każdy nie martwiąc się o jakiekolwiek koszty. Na chwile obecną ponad 1000 osób zainstalowało ją na swoich urządzeniach mobilnych.

Szczegółowy opis aplikacji, wraz z linkami do pobrania znajduje się pod poniższym adresem.

http://ziemiasadecka.info/aplikacja-mobilna-nowy-sacz-pobierz-za-darmo-juz-teraz/

Mimo, że temat aplikacji absorbował nas dosyć mocno, to nie był jedynym, który wymagał od nas ogromu pracy i uwagi.

Jak co roku aktywnie włączaliśmy się w promocje regionalnych artystów poprzez organizacje wystaw, które eksponowane były w nasze siedzibie przy ul. Szwedzkiej 2 w Nowym Sączu. W sumie było ich 11. Poniżej przedstawiamy krótkie ich streszczenie.

Pierwsza wystawa nosząca nazwę „Hej kolęda, kolęda” przedstawiająca rzeźby ludowe rozpoczęła się 4 i trwała do 31 stycznia 2016 r. Jej autorami byli Anna Padoł, Bożena Dudek – Olszewska oraz Marian Mółka.

Kolejna wystawa to „Manufaktura tolerancji” będąca efektem projektu „Art. – Integracja. Integracja przez działania artystyczne” realizowanego w Gimnazjum nr 5 im. Świętej Kingi w Nowym Sączu.

Szczegóły: http://ziemiasadecka.info/manufaktura-tolerancji/

Na przełomie lutego i marca ze swoimi fotografiami zawitała do nas Karolina Barciszewska – Kozioł, której wystawa „Krok za krokiem…” cieszyła się dużym zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów.


Szczegóły: http://ziemiasadecka.info/krok-za-krokiem-2/

Następnie gościliśmy Państwa Brodowskich, lepiej znanych pod pseudonimami artystycznymi, jako Mgr Mors i Karo. Artyści jak zwykle zaszokowali, ponieważ wernisaż ich wystawy odbył się… online. Dzięki czemu, każdy zainteresowany mógł w nim uczestniczyć nie wychodząc z domu, nawet nie ruszając się z ulubionego fotela.

Szczegóły: http://ziemiasadecka.info/dialog/

Jak to się mówi, nie samymi wystawami żyje Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu.

W międzyczasie Urząd Miasta Nowego Sącza zaangażował się z akcję charytatywną pod nazwą „Podziel się książką”, organizowaną przez Małopolską Fundację Przyjaźni Polsko – Ukraińsko – Słowackiej „Braterstwo”. Celem akcji była zbiórka książek dla polskich bibliotek na Ukrainie. W efekcie wspólnymi siłami udało się nam zebrać ponad 18 tysięcy książek, które zasiliły trzy biblioteki na Ukrainie. W tym miejscu składamy serdecznie podziękowania dla wszystkich sądeczan, którzy włączyli się w akcję i przekazali książki na ten cel.

Szczegóły:http://ziemiasadecka.info/akcja-zbierania-ksiazek-trwa/

Po zbiórce książek przyszedł czas na kolejną wystawę fotograficzną. Tym razem autorka, Anna Wantuch „zaprosiła” nas do egzotycznego Peru oraz wsi Pogórza Ciężkowickiego. Wystawa nosiła nazwę „Życie w Andach i na Pogórzu”. Wydawać by się mogło, że te miejsca nie mają ze sobą nic wspólnego, jednak autorka znalazła wspólne cechy, które przedstawiła na swoich fotografiach.


Szczegóły: http://ziemiasadecka.info/zycie-w-andach-i-na-pogorzu/

Z okazji 40 – lecia Sądecko-Podhalańskiego Związku Żeglarskiego na naszych ścianach pojawiła się ekspozycja fotografii z przedsięwzięcia pn. „Narwik 2016”. Celem wystawy była prezentacja wypraw sadeckiego jachtu SY Dunajec, jego historii i osiągnięć oraz życia na pokładzie. Jacht rozpoczął swoją morską żeglugę w sierpniu 1979 roku i czynnie pływa do dzisiaj. Wystawa nie tylko miała na celu przedstawić historię jachtu, ale przede wszystkim zaprosić wszystkich chętnych, także całkowitych amatorów do uczestnictwa w jubileuszowym rejsie.


Szczegóły: http://ziemiasadecka.info/rejs-narwik-2016-wystawa-fotograficzna/

Kolejny przerywnikiem między wystawami odbywającymi się w naszej siedzibie w roku 2016 był 73. wyścig Tour de Pologne. Dnia 14 lipca światowa elita kolarstwa zawitała do Nowego Sącza, gdzie usytuowana była meta 3. etapu. W tym dniu obsługiwaliśmy stoisko na mecie wyścigu przy ul. Prażmowskiego, którego głównym zadaniem było promowanie Nowego Sącza wśród kibiców i organizatorów wyścigu. Po TdP wróciliśmy do naszych codziennych obowiązków.


Wydarzenia w Centrum Informacji Turystycznej, to nie tylko wystawy i wernisaże, ale także ciekawe i pouczające spotkania dla uczniów. W tym roku przeprowadziliśmy kilkanaście prelekcji dla dzieci i młodzieży z nowosądeckich szkół. Podczas tych spotkań nasi goście mieli okazję zaznajomić się z zadaniami Informacji Turystycznej oraz poszerzyć swoją wiedzę o Nowym Sączu i regionie.

Mamy sierpień. To w tym miesiącu eksponowana była wystawa dwóch nietuzinkowych i niestety mało znanych (a szkoda) sądeckich artystów. Mowa tutaj o Tomaszu Pileckim (tworzącym pod nazwą Zahrada) i Radosławie Kurzei, którzy dzięki swoim niepowtarzalnym pracom mogli pochwalić się dotychczas najlepsza frekwencją jeżeli chodzi o odwiedzających. Szczególnie warto tutaj podkreślić fakt, że Tomasz własnoręcznie stworzył drewnianą szkatułkę na różaniec, który otrzymał papież Franciszek podczas odbywających się w Polsce Światowych Dni Młodzieży. O tym arcyciekawym wydarzeniu pisał na swoim facebooku Zahrada. Dlatego w tym miejscu odsyłamy do tego wpisu – kliknij tutaj!

Szczegóły: http://ziemiasadecka.info/tomasz-pilecki-i-radoslaw-kurzeja-wystawa-prac-w-informacji-turystycznej/

Pod koniec sierpnia, a dokładnie 28 na nowosądeckim rynku promowaliśmy Nowy Sącz i Ziemię Sądecką podczas Małopolskiego Festiwalu Funduszy Europejskich, który honorowym patronatem objął Jacek Krupa – Marszałek Małopolski.

Szczegóły: http://ziemiasadecka.info/afromental-na-nowosadeckim-rynku/

Wrzesień rozpoczęliśmy wystawą Anny Plany, która kryje się pod pseudonimem artystycznym Anku. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w tym wypadku nie było wernisażu. Jak powiedziała nam artystka, nie lubi rozgłosu, a tworzy bo czuje taką potrzebę.

Szczegóły: http://ziemiasadecka.info/anku-wystawa-prac-w-informacji-turystycznej/

Październik to kumulacja dwóch dużych przedsięwzięć. Z wystawą i prelekcją gościliśmy podróżnika Roberta Gondka, który przybliżył nam autorski projekt realizowany już od jakiegoś czasu. Nosi on nazwę Wyprawy na najwyższe szczyty Afryki, i zakłada zdobycie najwyższych szczytów na kontynencie Afrykańskim. Więcej dowiecie się z poniższego filmu.


Szczegóły: http://ziemiasadecka.info/wyprawy-na-najwyzsze-szczyty-afryki/

Równolegle trwała druga akcja charytatywna, w którą zaangażował się Urząd Miasta Nowego Sącza w kooperacji z Małopolską Fundację Przyjaźni Polsko – Ukraińsko – Słowackiej „Braterstwo”. Tym razem zbieraliśmy artykuły szkolne i biurowe dla naszych młodych rodaków na Ukrainie. W akcję prócz UM Nowy Sącz i Fundacji „Braterstwo” zaangażowało się kilkanaście szkół z Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Zbiórka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a jej finał oraz ilość zebranych materiałów przerósł najśmielsze oczekiwania organizatora. Fundacja postarała się, aby polskie dzieci z Ukrainy mogły odwiedzić nasz region. Ich pobyt w Krynicy i Nowym Sączu trwał 7 dni. W tym czasie dzieci zwiedziły niemal całą Sądecczyznę, jednak najwięcej czasu spędziły w naszym mieście. W całą akcję bardzo zaangażowała się społeczność sądeckich motocyklistów zrzeszonych pod nazwą motosacz.pl, a także MPK Nowy Sącz oraz klika innych firm, które zapewniły dzieciom atrakcje podczas pobytu. W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, w szczególności szkołom, organizacją pozarządowym, instytucjom i osobom prywatnym, którym los najmłodszych rodaków z Ukrainy nie jest obojętny. Nie sposób zliczyć ogromnej ilości artykułów, przyborów szkolnych, które do nas trafiły.

Szczegóły: http://ziemiasadecka.info/zbiorka-artykulow-szkolnych-dla-dzieci-na-ukrainie/

Pełną relację z pobytu dzieci na Sądecczyźnie można prześledzić na facebookowym profilu Fundacji Braterstwo pod adresem:

https://www.facebook.com/fundacjabraterstwo/?fref=ts

Za oknem zapanowała jesień, a wraz z nią chłód i słota. Jednak u nas klimat był mocno egzotyczny, a to za sprawą kolorowej i osobliwej wystawy fotograficznej noszącej nazwę „Maroko”, której autorką jest znana na Sądecczyźnie Alicja Przybyszowska.


Szczegóły: http://ziemiasadecka.info/maroko/

W międzyczasie, 17 listopada siedziba Centrum Informacji Turystycznej stała się sceną dla uczestników III edycji happeningu pn. Sądecki Dzień Radości, który organizowany był pod patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka.

Rok 2016 kończymy mocnym akcentem. A to wszystko za sprawą rozpoznawanego nie tylko w Nowym Sączu i Polsce, ale także na świecie artysty Ryszarda Miłka. Jego wystawa nosząca nazwę „Żywioł abstrakcji” był najbardziej obleganą ekspozycją w tym roku.


Szczegóły: http://ziemiasadecka.info/ryszard-milek-zywiol-abstrakcji-wystawa-malarstwa/

Na koniec warto wspomnieć, że zaktualizowaliśmy i „ubraliśmy” w nową szatę graficzną nasze mapki i informatory promujące miasto Nowy Sącz. Oczywiście zarówno mapki jak i informatory wydane zostały w dwóch językach polskim i angielskim. Wymienione materiały promocyjne skierowane są do odbiorców indywidualnych.

Tak w wielkim skrócie wyglądał rok w Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu. Poniżej przedstawiamy ubiegły rok w liczbach:

  • Naszą siedzibę odwiedziło łącznie 14650 turystów indywidualnych (Polacy = 12861 / obcokrajowcy = 1699)

    Odpowiedzieliśmy na 3505 zapytań pośrednich (Telefonicznych = 2301 / mailowych = 1204),

  • Napisaliśmy dla Was 1205 postów informujących o różnych wydarzeniach w Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim,

  • Zorganizowaliśmy 11 wystaw,

  • Nadzorowaliśmy tworzenie aplikacji miejskiej, która została zainstalowana ponad 1000 razy!

 

Przy tej okazji, życzymy wszystkim czytelnikom, aby rok 2017,

był dużo lepszy od poprzedniego, ale gorszy od kolejnego : )

Tags: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: Polecane

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!