Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Panorama sportu sądeckiego

| 1 sierpnia 2016

W przededniu igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro z inicjatywy prezydenta Ryszarda Nowaka ukazało się monumentalne dzieło pt. „Panorama sportu sądeckiego”, które jest już do nabycia w Miejskim Ośrodku Kultury przy al. Wolności 23 w Nowym Sączu.

Dwa opasłe, bogato ilustrowane tomy, blisko tysiąc stron, kilka tysięcy fotografii archiwalnych i współczesnych. Wydawnictwo przedstawia wszystkie kluby i organizacje sportowe w Nowym Sączu, ich historię, dorobek i współczesną działalność, wydarzenia i imprezy sportowe, sylwetki, kariery i osiągnięcia sportowców, w tym poczet olimpijczyków. Jest cennym źródło wiedzy o ważnej dziedzinie życia społecznego, znakomitą promocją miasta i postaw prosportowych.

Wydawcą tej niecodziennej publikacji jest Urząd Miasta, a twórcami Jerzy Leśniak i Sławomir Sikora, w przeszłości znani dziennikarze sądeccy, autorzy wielu książek regionalnych, m.in. „Nowy Sącz – z wieży ratuszowej” i „Piórko i peleryna” (2006), „Panorama kultury sądeckiej” (2008), „Okno życia” (2010). Autorem wielu spośród tysięcy fotografii jest Jerzy Cebula, od lat towarzyszący imprezom sportowym w Nowym Sączu, na Sądecczyźnie i poza granicami Polski.

– Pierwszy raz spotykam się z tak obszerną, zbiorczą pracą obejmującą niemal wszystko, co dotyczy sądeckiego sportu, turystyki i wydarzeń z nimi związanych – mówi prezydent Ryszard Nowak. – Wiedziałem, że nasz sądecki sport, duży i ten mniejszy, jest bogaty w znaczące wyniki, sportowców z sądeckimi korzeniami sięgających po medale i mistrzowskie tytuły na krajowych, europejskich i światowych arenach. Nie sądziłem jednak, że to jest taka skala! Wydawnictwo potwierdza, że mamy z czego i możemy być dumni z osiągnięć sądeczan-sportowców. W „Panoramie” cenne jest zestawienie dzisiejszych wyników i osiągnięć sportowych, które rozproszone w wielu informacjach na co dzień nie robią takiego wrażenia, jak zebrane w jednym miejscu. Cenne jest w tym wydawnictwie też przedstawienie historii klubów, stowarzyszeń, wydarzeń, które umykają naszej pamięci, a których nie powinniśmy zgubić. Znaczący walor „Panoramy” to ogromna ilość nazwisk sportowców, trenerów i działaczy. To dzięki nim wydawnictwo jest tak obszerne, dzięki nim o Nowym Sączu i sądeczanach bywa głośno na stadionach, w halach sportowych, dla nich bywa grany Mazurek Dąbrowskiego… Ma to również i ten aspekt, iż pobudza wyobraźnię młodych mieszkańców Nowego Sącza, regionu i zachęca, by podążyć w ślady utytułowanych kajakarzy, piłkarzy… Warte zauważenia i wypunktowania są też ciekawostki, do których dotarli autorzy. Choć jestem sądeczaninem nie wiedziałem, że w Warsztatach Kolejowych przed II wojną światową budowano szybowce, nie wiedziałem, że na Starej Sandecji i Dunajcu grali też laskarze; że jeden z piłkarzy urodzonych w Sączu grał w jednej drużynie z Pelem…

– Sądzę, że „Panorama” jest dobrym fundamentem, by budować, uzupełniać, dokumentować, dopisywać kolejne fakty, kolejne rozdziały do sportowej historii miasta – dodaje prezydent Ryszard Nowak.

Autorzy wydawnictwa piszą we wstępie:

„Naszą intencją jest upamiętnienie postaci, których pasja i trud wyznaczały drogę sądeckiego sportu. Naszą ambicją jest ocalić od zapomnienia jak najwięcej małych i dużych, ważnych i najważniejszych zdarzeń z przeszłości, zaprezentować jak najobszerniej bogaty dorobek zawodników i zawodniczek znad Dunajca i Kamienicy. Towarzyszymy wydarzeniom sportowym w Nowym Sączu od kilkudziesięciu lat, przeprowadziliśmy setki rozmów ze znanymi i mniej znanymi sportowcami, trenerami i działaczami. Przewertowaliśmy sporo książek, dokumentów, artykułów prasowych i archiwaliów. Nie ukrywamy też, że mamy swoje osobiste upodobania sportowe i swoich ulubieńców. Nie byłoby jednak tej sportowej „cegiełki” bez pomocy bardzo licznej grupy sportowców, animatorów sportu, czy kibiców, którzy wsparli nas swoją pamięcią, wiedzą, pomocą i archiwami”.

Tags: ,

Kategoria: Inne

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!