Ostatki w Bohemie

| 4 lutego 2015

Jak świat długi i szeroki koniec karnawału zawsze obchodzony był wyjątkowo hucznie. Największym balem karnawałowym jest karnawał w Rio de Janeiro rozpoczynający się w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwający przez pięć dni aż do środy nad ranem. Nieco dłużej, bo siedem dni, świętują Rosjanie Maslenice i jest to tydzień bardzo zorganizowany.
Poniedziałek – „Powitanie” – dzień rozpoczynający Maslenicę, śpiewane są wesołe piosenki i oczywiście przyrządzane naleśniki. Młodzi szykują marzanny i wyczekują nadejścia wiosny.
Wtorek – „Gry” – to czas gier, zabaw, organizowania kuligów i wojen na śnieżki. Zgodnie z tradycją, młodzi powinni szukać swoich przyszłych oblubieńców, gdyż po Wielkim Poście nadchodzi tradycyjny czas zawierania małżeństw.
Środa – „Łakomstwo” – w środę zięciowie odwiedzają swoje teściowe i częstowani są blinami. Tego dnia uczestnicy Maslenicy nie stronią od ucztowania przy jedzeniu i piciu.
Czwartek – „Obszerny czwartek” – jest to najbardziej rozrywkowy dzień festiwalu. Organizowane są dyskoteki, zawody, wszędzie rozbrzmiewa muzyka. Odbywają się też parady, podczas których noszona jest marzanna.
Piątek – „Wieczór teściowych” – tego dnia zięciowie ugaszczają swoje teściowe częstując je blinami (jak widać jest to nieodłączne danie całego tygodnia). Piątek jest też dniem spotkań rodzinnych.
Sobota – „Przyjęcie szwagierek” – w sobotę przyszłe panny młode zapraszają do siebie rodzinę pana młodego. Powinny także dać upominek każdemu członkowi rodziny swego wybranka, a szczególnie swoim szwagierkom.
Niedziela – „Niedziela wybaczenia” – ostatniego dnia Maslenicy ludzie wzajemnie proszą siebie o przebaczenie win, tak aby każdy mógł rozpocząć Wielki Post z czystym sercem. Młode pary dają też prezenty członkom swoich rodzin. W niedzielę odbywa się również wielki korowód karnawałowy, na którym marzanna, jako symbol zimy, zostaje spalona, a jej popioły rozrzucone po polach, by nadchodzące plony były obfite.

Bohema proponuje dwie – nie gorsze od światowych – imprezy kończące karnawał. 12 lutego – tylko dla Pań – impreza z CHIPPENDALESAMI , którzy przyjadą specjalnie dla Was z Łodzi ! 17 lutego – dla Panów śledziówka. A że rybka lubi pływać……

12 i 17 lutego

12 i 17 lutego

Tags: , , , , , , ,

Kategoria: Inne

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content