Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Organiczne Trio – Kiwak/Styczyński/Sarota

| 1 października 2015
8 października - 4 listopada, wernisaż 14 października, godz. 17.30

8 października – 4 listopada, wernisaż 14 października, godz. 17.30

Wystawa prezentuje prace powstałe na przestrzeni lat 2006-2015
Sadzenie fotografii organicznej odbywa się od 2006r.
Dotychczasowe działania:

• Nowy Sącz (Festiwal WIDZI SIĘ, 2006r Kiwak/Styczyński)
• Zylina /Słowacja (Centrum Sztuki STANICA, 2007r Kiwak/Nacher/Styczyński)
• Nowy Sącz (Festiwal Karpaty OFFer, 2009r Kiwak/Styczyński)
• CLUJ/Rumunia (Ogrody Króla Korwina, 2009r Kiwak/Styczyński)
• Kraków (OGRODY SZTUKI, 2013r Kiwak/Styczyński/Smoter)
• Lechnica/Słowacja (BIOTOP::LECHNICA w ramach projektu BIO::FLOW organizowanego przez Bunkier Sztuki w Krakowie, 2015r Kiwak/Styczyński/Sarota)

Akcja : efekt styku. Ekoton to w naukach przyrodniczych strefa przejściowa pomiędzy różnymi zespołami biotycznymi, np. lasem a łąką, morzem a wydmami itp. W skład ekotonu wchodzą, prócz organizmów przenikających do niego z biocenoz graniczących ze sobą, także gatunki charakterystyczne, znajdujące tu optymalne warunki bytu. Dlatego w ekotonie liczebność i różnorodność gatunków jest większa niż w biocenozach otaczających. Zjawisko to znane jest jako tzw. efekt styku. Fotografia organiczna powstaje w wyniku działania naturalnych roztworów chemicznych, mechanicznego nacisku, małej ilości światła a także czasu – na materiał światłoczuły.

Papier fotograficzny przykryjemy różnymi substancjami pochodzącymi od drzew na pełne cztery dni. Otrzymamy organiczne ślady buka, wierzby, świerka, olszy… Ślady fotograficzne/”nie fotograficzne” : przejściowy efekt styku fotografii i czegoś innego, czego? Tak otrzymane obrazy zinterpretujemy tak jak czytamy z rozlanego na wodzie wosku… W zakopywaniu, odkopywaniu i czytaniu organicznych obrazów drzew będzie towarzyszyła nam muzyka. Wszystko odbywa się poza przestrzenią galerii, wystawy, sali i miejsc namaszczonych sztuką. Pracujemy w ekotonach, pomiędzy technikami, nurtami i szkołami, pomiędzy oficjalnym i prywatnym, pomiędzy sztuką a rytuałem, uznanym i wyśmianym…
Interesuje nas efekt styku. (Marek Styczyński)

Uprawa Fotografii organicznej BIOTOP LECHNICA (Slowacja) 2

Bogdan Kiwak – ukończył Wyższe Studium Fotografii afa we Wrocławiu. Interesuje się fotografią klasyczną i eksperymentowaniem odnoszącym się do podstaw fotografii. Współpracuje z Projektem Karpaty Magiczne. Zrealizował m.in. projekt PHOTO::DRONE – city mapping Project, Fotografia organiczna, Podpatrywanie miasta, Wózek Warhola, Foto – Lab – Lodówka, Cubiculum Obscurum, Widzę Sącz – metamorfozy, Ciało musi umrzeć, Opowieści, Tryptyki, Droga do Triestu. Prezentował swoje prace w Polsce, Niemczech, Rumunii, Słowenii, Węgrzech oraz na Słowacji. Prowadzi autorskie warsztaty m.in. : fotografii otworkowej (Camera Obscura) i fotografii bez kamerowej. Współtwórca Grupy Twórczej Widzi Się oraz Festiwalu Fotografii Widzi Się w Starym Sączu. www.widzisie.com

FOTOGRAFIA ORGANICZNA LECHNICA SLOWACJA fot Bogdan Kiwak 2

Marek Styczyński – leśnik i ekspert w zakresie ekologii terenów górskich, etnobotanik, muzyk i pisarz. Swoje doświadczenia wykorzystuje w Projekcie Karpaty Magiczne / The Magic Carpathians i pobocznych projektach muzycznych – CyberTotem i Noise to Silence, a także w publikacjach, płytach oraz autorskich warsztatach i wykładach. Opublikował dotąd książki: Ucho jaka – muzyczne podróże od Katmandu do Santa Fe, wraz z Anną Nacher (Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2003), Zielnik podróżny. Rośliny w tradycyji Karpat i Bałkanów (Wydawnictwo Ruthenus, Krosno 2012) oraz Vággi Várri – w tundrze Samów. Mieszka w Krakowie i realizuje obecnie, wraz z Anną Nacher i współpracownikami, projekt życia – Ośrodek Praktyk Bioregionalnych BIOTOP LECHNICA Prowadzi trzy autorskie blogi:
www.etnobotanicznie.pl www.biotoplechnica.eu i www.magiccarpathians.com

FOTOGRAFIA ORGANICZNA LECHNICA SLOWACJA fot Marcin Sarota

Marcin Sarota – urodzony w Nowym Sączu, znowu tam mieszka. Jakieś szkoły ukończył, ale znowu się uczy. Posiada aparat fotograficzny, ale i tak woli robić zdjęcia „przez dziurkę” (pinhole).
https://www.facebook.com/pages/TresuraAparatu/170687033079154?sk=info&tab=page_info

Galeria Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu ul Szwedzka 2
Wernisaż: 14.10.2015 (środa) godz.17.30
Wystawa potrwa od 8.10.2015 do 4.11.2015

Poniżej kilka fot z wernisażu – Zapraszamy!

 

Tags: , , , ,

Kategoria: Ciekawostki

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!