Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Odpust na Świętych Piotra I Pawła

| 18 czerwca 2019

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu serdecznie zapraszamy do sądeckiego skansenu na tradycyjny odpust na św. apostołów Piotra i Pawła.

30 czerwca 2019 r. /niedziela/ 10.00 – 18.00 – Sądecki Park Etnograficzny, ul. Długoszowskiego 83 b
wejście także przez Miasteczko Galicyjskie /ul. Lwowska 226/

PROGRAM
10.00 – 18.00 – Kiermasz odpustowy rzemiosła i sztuki ludowej, zwiedzanie ekspozycji

10.30 – Uroczysta msza święta odpustowa w kościele z Łososiny Dolnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła wraz z procesją. Oprawę muzyczną mszy zapewni chór „Passionato” z parafii NMP Królowej Polski ze Świniarska pod dyrekcją Małgorzaty Liber

11.30 (po mszy św.) – Koncert pieśni do świętych Dziady. Odpusty. Kalwaryje w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej i Tradycyjnej „Vox Angeli” z Rzeszowa

13.00 – 17.00 – Wspólnie kręcimy korbą – prezentacja i warsztaty gry na instrumentach historycznych z pracowni lutników Leszka Pelca i Lucjana Kościółka (plac koło kościoła z Łososiny Dolnej)

14.00 – Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata – spektakl dla dzieci na podstawie baśni Zofii Kossak w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie (łąka obok zagrody z Gostwicy nr 2)

15.00 – Koncert łemkowskich pieśni nabożnych w wykonaniu Julii Doszny  i Antoniego Pilcha (cerkiew z Czarnego)

16.00 – 18.00 – Hulaj dusza! – nauka tańca tradycyjnego, zabawy odpustowe i wspólna potańcówka z Zespołem Regionalnym „Wilkowicanie” z Wilkowiska (zagroda z Obidzy nr 52)

 Ponadto:
Obrzędowość doroczna – tradycje i odniesienia – wystawa fotograficzna sądeckiej obrzędowości dorocznej (szopa kieratowa z Krużlowej nr 13)

Odziej się paradnie! – przymierzalnia rekonstrukcji strojów regionalnych ze zbiorów muzeum (stodoła z Biegonic nr 3)

Kuchnia regionalna (łąka obok stodoły z Zarzecza nr 58)

Pokazy i warsztaty rzemieślnicze: wyrób krywulek (chałupa z Łosia nr 39), malarstwo na szkle (zagroda kolonistów z Gołkowic nr 70), wyplatanie girland z bibułkowych kwiatów (chałupa z Gostwicy nr 2), pisanie ikon (chałupa z Wierchomli nr 32), wyrób koronki klockowej (dwór szlachecki z Rdzawy)

Atrakcje dla najmłodszych: wyrób różańców z ciasta (młyn z Kamienicy), pieczenie i ozdabianie pierniczków odpustowych (Kafechatka) pokazy wyrobu zabawek z gliny (spichlerz z Męciny nr 16) i zabawek z drewna (chałupa z Mszalnicy nr 20)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Impreza zorganizowana w ramach zadania pod nazwą Teatr Bogu i Sobie – kultura religijna na Sądecczyźnie.

30 czerwca 2019

Tags: , , , , , , , , , ,

Kategoria: Polecane

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!