Obserwujacy obserwatorzy – spotkanie z Bahar Behbahani połączone z pokazem filmów wideo artystki

| 16 grudnia 2014

Bahar Behbahani ukończyła malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Teheranie. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Prace Bahar Behabahani były pokazywane m.in.: 18 Biennale w Sydney, Australia; Sharjah Biennial 10, Zjednoczone Emiraty Arabskie; Queens Museum, Nowy Jork; The Eli and Edythe Broad Art Museum, Michigan; MACRO Muzeum Sztuki Współczesnej, Włochy; Mimara Museum, Chorwacja; The Tribeca Film Festival, Nowy Jork; Asia Art Biennial, Bangladesh.
Bahar Behbahani jest stypendystką Pollock Krasner Foundation (Art Omi International Artists Residency, 2013) oraz Art and Culture Network Program Grant, Open Society Institute, Budapeszt (2011).
Jej prace znajdują się w kolekcjach Queensland Museum, Australia; Sharjah Art Foundation, UAE; oraz Columbia Hospital, Nowy Jork; a także w licznych kolekcjach prywatnych.

17 grudnia

17 grudnia

W swoich pracach Bahar Behbahani podejmuje wątki związane z pamięcią i utratą, które zakorzenione są w jej własnym doświadczeniu przemieszczenia i tęsknoty. Jak pisze o sobie: Zaczęło się w bardzo prosty sposób… Urodziłam się wiosną 1973 roku, w mieście Teheran. Miałam 6 lat, gdy zauważyłam ludzi; wypełniali ulice krzycząc z zaciśniętymi w powietrzu pięściami. Kiedy miałam 7 lat, wybuchła rewolucja ludowa. Podczas nocnych bombardowań, w piwnicy naszego pięknego domu, uczyłam się sensu życia. Miałam 10 lat; pośród gruzów domu moich sąsiadów, śmierć brata mojej najlepszej przyjaciółki i ciągły strach przed utratą dachu nad głową. Jednocześnie urodziła się moja młodsza siostra, a wraz z nią przyszło szczęście. Tak więc we wczesnym wieku dowiedziałam się o sprzecznościach istnienia.
W poetyckich filmach wideo Behbahani kwestionuje współczesną kulturę konfrontując ze sobą malarskie obrazy, które odnoszą się do historycznych i obecnych, społecznych i politycznych, uwarunkowań współczesnego świata.

Spotkanie jest wprowadzeniem do twórczości Bahar Behbahani i ma związek z planowaną wystawą artystki w galerii BWA SOKÓŁ.

/źródło: Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ/

Tags: , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content