Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

III dzień w mieście

Nowy Sącz za czasów cesarza austriackiego Franciszka Józefa II doczekał się kolei żelaznej. Ze względu na strategiczne położenie miasta, zaborcy uczynili z Nowego Sącza ważny węzeł kolejowy i garnizon wojskowy. 18 sierpnia 1876 roku, pierwsza lokomotywa wjechała do miasta i tym samym rozpoczęła się nowa era Nowego Sącza. W trzeci dzień proponujemy spacer po miejscach związanych z historią kolejnictwa w mieście. Wycieczkę należy zacząć od dworca kolejowego mieszczącego się przy ul. Kolejowej. Potem kierujemy się na róg ul. Zygmuntowskiej i Batorego gdzie zwiedzamy Kościół pw. św. Elżbiety ( Kościół zwany też „Kolejowym). Kościół ten został zaprojektowany przez wybitnego architekta Teodora Talowskiego. Idąc wzdłuż ul. Zygmuntowskiej wejdziemy w osiedle kolejowe „Starą Kolonię”, które kończy się Domem Robotniczym. Na drugą część wycieczki proponujemy zwiedzenie „Białego klasztoru”- Klasztor Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego poczęcia Najświętszej Marii Panny, ul. Poniatowskiego i Kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Niepokalanej na ul. Królowej Jadwigi.

To się przyda:

Po drodze proponujemy:

  • Głaz pamięci w hołdzie represjonowanym, deportowanym i pomordowanym ofiarom zesłań na „ nieludzką ziemię” ul. Kolejowa w Parku Kolejowym. (obok dworca)
  • Obelisk Państwa Podziemnego przy Al. Batorego (naprzeciwko Kościoła pw. św Elżbiety).
  • Rzeźba kolejarza podążającego do pracy (skwerek naprzeciwko dworca kolejowego)

Czy wiesz, że:

  • 1876 r. – dla nowo wybudowanej kolei powstaje w Nowym Sączu zaplecze techniczno- remontowe o nazwie Cesarsko Królewskie Warsztaty Kolei – dzisiejszy NEWAG.( obok Dworca Kolejowego)
  • Ze względu na braki kadrowe w szeregach kolejarzy, pod kątem realizacji planu sześcioletniego w 1950 r. zorganizowano w Nowym Sączu nową szkołę pod nazwą Państwowe Liceum Mechaniczne II Stopnia. ( w późniejszych latach „Technikum kolejowe” ).
  • 2013 r.- pierwsze „Inspiro” wyprodukowane w nowosądeckim NEWAGU zaczęło wozić pasażerów I linii metra w Warszawie.
  • Od początku XX wieku z Warsztatami Kolejowymi w Nowym Sączu, a potem z ZNTK teraźniejszy Newag, związany był klub sportowy Sandecja. Jeden z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce.

Punkty wycieczki:

  1. Dworzec kolejowy
  2. Kościół pw św. Elżbiety ( Kościół zwany też „Kolejowym)
  3. Osiedle „Stara Kolonia”
  4. Dom Robotniczy
  5. Klasztor Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego poczęcia Najświętszej Marii tzw.”Biały Klasztor”
  6. Kościół pw Matki Bożej Niepokalanej
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!