Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Myśleć Sercem – Papieskie Inspiracje

| 12 listopada 2015

Klub Inteligencji Katolickiej, Urząd Miasta Nowego Sącza oraz Miejski Ośrodek Kultury W Nowym Sączu zapraszają w poniedziałek 16 listopada o godzinie 18.00 do Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu (Al. Wolności 23) na koncert „Myśleć Sercem – Papieskie Inspiracje”. Wstęp wolny.

16 listopada
Wykonawcy: Katarzyna Thomas – sopran, Piotr Szafraniec – fortepian, Dariusz Jakubowski – aktor / autor koncepcji / reżyseria

MYŚLEĆ SERCEM jest odpowiedzią na wołanie Jana Pawła II do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych „epifanii” piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej. Jest opisem zmagania Ducha na bezdusznej pustyni współczesnego świata. Odpowiedzią na troskliwe zawołanie „Ducha nie gaście”.

MYŚLEĆ SERCEM świadomie odwołuje się do idei rapsodycznego misterium Słowa. Idei tak bliskiej Janowi Pawłowi II: bez kurtyny i sceny, bez dekoracji, kostiumów i masek, bardziej za to skupionego, bardziej uduchowionego. Do misterium słowa żywego i czystego. Jest jego ożywieniem.

Ta archaiczna wydawałoby się dziś forma, jest jak naczynie, które wypełnione odpowiednimi treściami staje się aktualnym przekazem w 2015 roku. To swoisty dialog Proroka z Artystą. Dialog, w którym inspiracje Jana Pawła II na temat miłości, piękna, cierpienia, wolności czy śmierci wywołują artystyczny odzew słowa i muzyki, a w sercach i umysłach widzów – słuchaczy, dopełniają się, gdyż tylko dzięki ich zaangażowaniu i skupieniu idea projektu może zostać odkryta.

To przenikanie się monologu Z. Krasińskiego, czy St. Wyspiańskiego z XX wieczną muzyką W. Lutosławskiego, pism A. Mickiewicza i J. Słowackiego z pieśnią K. Szymanowskiego i sonatą S. Prokofiewa, współczesnej poezji Z. Herberta z klasyką J. Haydna, czy wreszcie mistycznych psalmów J. Donne’a z harmonią polifonii J.S. Bacha. Ten koncert jest jak podróż, wspólna podróż artystów i publiczności od romantyzmu do współczesności. Podróż po szczytach literatury i muzyki nad bezduszną pustynią codzienności.


Projekt prezentowany był m. in. w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, w Centrum Chopinowskim w Szafarni, w Europejskim Centrum Artystycznym im. F. Chopina w Sannikach, na Zamku w Sandomierzu, w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, w Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, na Festiwalu Praska Jesień, w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!