Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Między zacofaniem a nowoczesnością. Społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867 – 1939

| 2 stycznia 2019

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, serdecznie zaprasza na promocję książki Łukasza Połomskiego – ” Między zacofaniem a nowoczesnością. Społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867 – 1939″. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu – Gmach Główny, ul. Jagiellońska 56,  w piątek 4 stycznia o godzinie 17.00. Wpisuje się ono w kolejne, dziewiąte już, spotkanie z serii „Sztetlowy Cheder” poświęcone książce.
W czasie spotkania będzie można nabyć książkę w cenie promocyjnej – wstęp wolny!

4 stycznia 2018

***
Okres autonomii galicyjskiej był dla Nowego Sącza czasem wielkiego skoku cywilizacyjnego, któremu musieli stawić czoła mieszkańcy miasta, bez względu na to, do jakiej warstwy społecznej należeli. Dzięki polityce państwowej i samorządowej miasto rozwijało swoją infrastrukturę, a katalizatorem przemian stała się kolej. Wjazd pierwszego pociągu był symbolicznym i wielkim krokiem cywilizacyjnym. Pęd ku nowoczesności trwał do wybuchu I wojny światowej, to była prawdziwa „belle epoque” miasta. Po 1918 r., w odrodzonej Polsce, sądeczanie musieli stawić czoła wielu problemom z jakimi wcześniej się nie spotykali. Wszystkie opisane w książce zjawiska społeczne sprowadzają się do pytania, czy mieszczanie sądeccy i ich miasto byli nowocześni, a może zacofani? Autor przedstawia fakty i dane historyczne, ale próbuje zarysować portret socjologiczny mieszczan w dwóch epokach: zaborów i międzywojniu. Wnikliwy czytelnik znajdzie odniesienia do współczesnych czasów, odkryje źródła kształtujące dzisiejszy obraz Nowego Sącza i mentalność jego mieszkańców. Powiedzmy wprost: to książka o nas samych. Przecież jak powiadali starożytni: ipsa historia replit (historia lubi się powtarzać). Jeżeli nie zrozumiemy przeszłości, nie będziemy w stanie budować przyszłości.

***
dr Łukasz Połomski – historyk, nauczyciel i publicysta. Absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – magister (2006 r.) i doktor (2017 r.). Twórca i dyrektor programu historycznego „Sądecki Sztetl” poświęconego wieloetnicznej historii ziemi sądeckiej. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat dziejów Sądecczyzny i mniejszości narodowych.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Libra oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
/źródło: www.muzeum.sacz.pl /

 

Tags: , , , , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!