Klub Miłośników Muzyki Progresywnej zaprasza – Tangerine Dream Plays Edgar Froese

| 2 marca 2015

Wiedniu, w wieku 70 lat zmarł Edgar Froese, założyciel i lider jednego z najbardziej wpływowych zespołów muzyki elektronicznej w latach 70. i 80. – Tangerine Dream. Edgar Froese był instrumentalistą, grał na instrumentach klawiszowych (syntezatory, melotron), gitarze elektrycznej i basowej.
We wczesnym okresie członkiem Tangerine Dream był też perkusista i kompozytor Klaus Schulze, ale najtrwalsza formacja pochodzi z połowy lat 70. – klawiszowe trio w składzie: Froese, Christopher Franke, Peter Baumann. Z początkiem lat 80. Baumanna zastąpił Johannes Schmoelling; także ten skład utrzymał się dość długo i był bardzo twórczy.


Albumy Tangerine Dream z wczesnego „okresu różowego” (ang. „Pink Years”) miały kluczowe znaczenie dla rozwoju tzw. Krautrocka. Albumy z „okresu virginowskiego” (ang. „Virgin Years”) i późniejsze dały podwaliny dla gatunku new age. Grupa wydała w sumie ponad sto płyt. Froese do ostatniej chwili był czynnym muzykiem; komponował, nagrywał płyty i koncertował wraz z zespołem. Informując o śmierci Froesego zespół Tangerine Dream przypomniał jeden z jego cytatów: „Nie ma śmierci, po prostu zmieniamy swój kosmiczny adres”.


Klub Miłośników Muzyki Progresywnej zaprasza na muzyczne spotkanie z tym wybitnym twórcą i jego przyjaciółmi, proponując projekcję koncertu z Eindhoven w Holandii z 2008 roku, podczas którego zespół Tangerine Dream wykonał najbardziej znaczące utwory z solowego repertuaru Edgara Froesego.
Sala Kameralna MOK w Nowym Sączu –  wtorek 3 marca br. o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Tags: , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content