Klub Miłośników Muzyki Progresywnej zaprasza – Rheingold – Klaus Schulze
Klaus Schulze jest czołowym muzykiem i jednym z prekursorów rocka elektronicznego, jednego z nurtów muzyki elektronicznej. W latach sześćdziesiątych grał na gitarze, gitarze basowej i perkusji w szeregu lokalnych zespołów rockowych (m.in. Psy Free). W 1969 roku wraz z Edgarem Froese i Konradem Schnitzlerem brał udział w założeniu awangardowego trio Tangerine Dream, które po zmianach personalnych miało się stać najsłynniejszą grupą w swym gatunku.
Wkrótce po nagraniu pierwszego albumu „Electronic Meditation” Schulze opuszcza Tangerine Dream by stać się współzałożycielem innej legendarnej grupy progresywnego rocka Ash Ra Tempel, którą także opuszcza, po jednej płycie. Odtąd tworzy jako solista.
Mimo bardzo intensywnej pracy w studio i licznych koncertów, Klaus Schulze znalazł czas na gościnne występy i nagrania z innymi muzykami: Ash Ra Tempel, Walter Wegmüller, Sergius Golowin, The Cosmic Jokers, Stomu Yamashta (supergrupa Go), Rainer Bloss, Andreas Grosser, Alphaville, czy bracia Shrive. Jedynym muzykiem, z którym Klaus Schulze zdecydował się na stałą współpracę był guru muzyki ambient Pete Namlook. Dziesięć albumów z cyklu „Dark Side of the Moog” (tytuły wszystkich z nich są parafrazami tytułów utworów Pink Floyd), nagranych w latach 1994-2005 są znakomitymi przykładami „skoku w bok”, który pozwolił Klausowi Schulze na eksplorację nowych terenów.
Seria DSotM nie była jedynym tego typu przedsięwzięciem. Pokusę ucieczki na nieznane grunty, przy jednoczesnym zachowaniu integralności, Klaus Schulze rozwiązał wydając serię albumów pod pseudonimem Richard Wahnfried. W swych poszukiwaniach otarł się o takie gatunki jak jazz-rock, progresywny pop, techno, new age, world music oraz awangardowe błazeństwa.
Wyróżnikiem stylu Klausa Schulze są: wibrujące, aczkolwiek stonowane sekwencje rytmów, kaskady nakładających się na siebie i imitujących się nawzajem linii melodycznych, nastroje zmieniające się od relaksującego skupienia do katatonicznego transu. Klaus Schulze często do nagrania swych albumów zaprasza innych muzyków, rozszerzając tym samych instrumentarium o instrumenty akustyczne (wiolonczelę, skrzypce, gitarę lub flet) oraz o wokalizy.
W lipcu 2008 roku Klaus Schulze wystąpił na żywo podczas festiwalu „Night Of A Prog” w niemieckim Loreley. Podczas występu towarzyszyła mu Lisa Gerrard – australijska wokalistka, kompozytorka i aktorka.
W 1981 roku dołączyła ona do Brendana Perry’ego i założonej przez niego grupy Dead Can Dance. W latach 80. brała udział w przedsięwzięciu This Mortal Coil. W połowie lat 90. rozpoczęła karierę solową. Obecnie jest znana głównie jako kompozytorka muzyki filmowej. W 2001 r., wraz z Hansem Zimmerem, otrzymała Złoty Glob oraz była nominowana do Oscara za muzykę do filmu „Gladiator”. W 2005 r. współpracowała z Ennio Morricone przy muzyce do filmu „Los utracony”. Śpiewa kontraltem. /pl.wikipedia.org/
Klub Miłośników Muzyki Progresywnej przy MOK w Nowym Sączu zaprasza do obejrzenia koncertu pt. „Rheingold” w wykonaniu Klausa Schulzego, z towarzyszeniem Lisy Gerrard w niemieckim Loreley z 2008 r. Projekcja w Sali Kameralnej MOK – Al. Wolności 23, we wtorek 31 marca br. o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu