Klub Miłośników Muzyki Progresywnej zaprasza – Jimmy Page & Robert Plant

| 31 stycznia 2015

No Quarter to album nagrany na żywo przez duet Jimmy Page i Robert Plant, muzyków zespołu Led Zeppelin. Wydany został przez wytwórnię Atlantic Records w dniu 14 października 1994. Ten od dawna wyczekiwany owoc współpracy tych dwóch artystów pojawił się w formie projektu „UnLedded” nagranego dla stacji MTV w Maroku, Walii i Londynie. Nie był to jednak powrót Led Zeppelin, ponieważ nie był przy nim obecny basista i klawiszowiec zespołu John Paul Jones. Jones nie został nawet poinformowany, że członkowie jego byłego zespołu zamierzają razem nagrać płytę. Później stwierdził, że było mu przykro, że Plant i Page nadali swemu albumowi nazwę od utworu Led Zeppelin, który był w dużej mierze jego zasługą./pl.wikipedia.org/
DVD No Quarter – Unledded przypomina wspomniany program. Materiał podstawowy to siedemnaście piosenek, o trzy więcej niż na płycie audio (What Is And What Should Never Be, When The Levee Breaks i The Rain Song). Większość z nich to utwory pochodzące z repertuaru Led Zeppelin. Page i Plant świadomie jednak wybrali rzeczy mniej oczywiste. Nie ma tu na przykład Dazed And Confused, Whole Lotta Love czy Stairway To Heaven. Są natomiast No Quarter, Thank You, The Battle Of Evermore, Gallows Pole czy Friends, chociaż jest też słynny Kashmir. Przeważają w każdym razie kompozycje łagodniejsze w wyrazie, często bliskie celtyckiego folku, a także przypominające o fascynacji zespołu Orientem. Zresztą ta fascynacja została tu jeszcze bardziej uwypuklona, na przykład za sprawą partii wokalnej Najmy Akhtar w Battle Of Evermore czy akompaniamentu muzyków arabskich we Friends, Four Sticks i Kashmirze.
FourSeasonsHotelTokyoNov1994Taką konwencję podpowiadał zapewne charakter programu Unplugged, chociaż panowie nie do końca się jego założeniom podporządkowali (dlatego zmiana tytułu na Unledded). Kilka utworów, w tym zeppelinowe Thank You, What Is And What Should Never Be, Since I’ve Been Loving You i Kashmir, wykonali bowiem elektrycznie, z hardrockowym uderzeniem. Programu dopełniły cztery zupełnie nowe kompozycje: Wonderful One, City Don’t Cry, Wah Wah i The Truth Explodes (znana też jako Yallah), klimatem odpowiadające pozostałym; zwłaszcza City Don’t Cry i Wah Wah, nagrane z muzykami marokańskimi. Ciekawe, że choć program nakręcono w londyńskim studiu, wykonania kilku utworów zarejestrowano, też na żywo, w plenerze: w Walii (No Quarter, Nobody’s Fault But Mine i When The Levee Breaks) oraz w Maroku (City Don’t Cry, Wah Wah i The Truth Explodes), co bez wątpienia urozmaiciło całość.
Page i zwłaszcza Plant zaprezentowali się w No Quarter w wybornej formie. I choćby z tego względu program ma dla fana Led Zeppelin ogromną, nie tylko sentymentalną wartość. Zwłaszcza, że wiele kompozycji słynnej grupy udało się odświeżyć, dzięki subtelnym zabiegom aranżacyjnym pokazać w nowym świetle.
kmmpDotyczy to chociażby Nobody’s Fault But Mine, zagranego akustycznie i wolniej niż przed laty, albo When The Levee Breaks, pozbawionego słynnego loopu perkusyjnego, ożywionego zupełnie inną, rozszalałą partą bębnów w wykonaniu Michaela Lee. Ciekawy wynik dało dodanie orkiestry w Since I’ve Been Loving You. Ale najbardziej intrygująco wypadły wspomniane już utwory wzbogacone przez muzyków arabskich. Warto jednak zaznaczyć, że żaden z utworów Led Zeppelin nie utracił tu nic z ducha pierwowzoru. Wszystkie nadal brzmią od początku do końca zeppelinowo. Tym bardziej zrozumieć można żal Johna Paula Jonesa, który musiał oglądać No Quarter w telewizorze. /www.terazrock.pl/
Zapraszamy do obejrzenia tego DVD w Klubie Miłośników Muzyki Progresywnej – w Sali Kameralnej MOK w Nowym Sączu, Al. Wolności 23 – 3 lutego br. (wtorek) o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Tags: , , , , , ,

Kategoria: Wydarzenia w Nowym Sączu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Skip to content